| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Pracownik > Czy sfinansowane z ZFŚS bilety do kina muszą być przyznawane z uwzględnieniem kryterium socjalnego

Czy sfinansowane z ZFŚS bilety do kina muszą być przyznawane z uwzględnieniem kryterium socjalnego

Tworzymy ZFŚS. W ramach integracji chcemy wynająć salę kinową i zaprosić wszystkich pracowników na maraton filmowy. Czy ze środków funduszu możemy sfinansować bilety do kina dla wszystkich uprawnionych, bez stosowania kryterium socjalnego?

Tak. Mogą Państwo sfinansować z zfśs zakup biletów do kina bez stosowania kryterium socjalnego. Działalnością socjalną są usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, dzia­łalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej - rzeczo­wej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określo­nych umową (art. 2 pkt 1 ustawy o zfśs). Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z zfśs uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu (art. 8 ust. 1 ustawy o zfśs). Zatem pracodawca ma obowiązek weryfikowania sytuacji materialnej osób upraw­nionych do korzystania z funduszu w zakresie ustalania zasad przyznawania ulgowych usług i świadczeń. Dotychczas zarówno w doktrynie, jak i w orzecznictwie przeważał pogląd, że przyznanie każdego świadczenia lub usługi finansowanej ze środków zfśs wymagało uprzedniego zbadania sytuacji życiowej, rodzinnej i mate­rialnej osoby uprawnionej.

Zobacz serwis: Zarobki

Pogląd w tej sprawie został zmieniony wyrokiem Sądu Najwyższego z 23 paździer­nika 2008 r. (II PK 74/08). Z orzeczenia SN wynika, że prowadząc działalność socjalną należy rozróżniać dwa rodzaje świadczeń:

  • określone w art. 8 ust. 1 ustawy o zfśs, które mają charakter ulgowy,
  • uregulowane wyłącznie w art. 2 pkt 1 ustawy o zfśs, tj. usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, przedszkolach oraz innych formach wychowania przed­szkolnego, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrot­nej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Biorąc pod uwagę treść art. 8 ust. 1 ustawy o zfśs (obowiązek stosowania kryterium socjalnego) oraz stanowisko SN w tym zakresie, stwierdzające, że:

(...) powołany przepis nie odnosi się do całości działalności socjalnej w rozumieniu art. 2 pkt 1 tej ^^^ ustawy, a jedynie do ulgowych świadczeń i usług (...),

można przyjąć, że obowiązek uzależnienia przyznawanych świadczeń z zfśs od sytuacji życiowej, rodzin­nej i materialnej osoby uprawnionej powstaje tylko w zakresie ulgowych usług i świadczeń.

Artykuł pochodzi z publikacji "100 pytań o wynagrodzenia"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK