| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Pracownik > Czy można określić inne miejsce rozpoczęcia podróży służbowej niż faktyczne

Czy można określić inne miejsce rozpoczęcia podróży służbowej niż faktyczne

Nasza jednostka ma wydział w małej miejscowości, która jest bardzo słabo skomunikowana (autobu­sy do sąsiedniej - oddalonej o kilkanaście kilometrów - miejscowości odjeżdżają dwa razy dziennie). Przy wyjazdach w delegacje pracownicy muszą dotrzeć najpierw do większej miejscowości, aby na- stępie pojechać dalej pociągiem lub autobusem do miejscowości docelowej. Czy dla osób zatrudnio­nych w tym wydziale (kilkoro z nich mieszka w małej miejscowości) możemy wskazywać jako miejsce rozpoczęcia delegacji większą miejscowość, z której wyjeżdżają pociągiem?

Nie. W tym przypadku nie można wskazać w poleceniu wyjazdu służbowego innej miejscowości, w oderwaniu zarówno od miejscowości pracy, jak i zamieszkania pracowników.

Miejscowość rozpoczęcia i zakończenia podróży krajowej określa pracodawca w poleceniu wyjazdu służbowego. Pracodawca jest przy tym związany zarówno samą definicją podróży służbowej, zawartą w art. 775 § 1 Kodeksu pracy, jak i regulacją zawartą w § 6 ust. 2 rozporządzenia w sprawie podróży służ­bowych. Może on - jako miejscowość rozpoczęcia delegacji - wyznaczyć miejscowość pracy lub pobytu stałego albo czasowego pracownika.

Zobacz serwis: Prawa pracownika

Nadrzędną zasadą jest obowiązek zwrotu pracownikowi kosztów poniesionych na realizację polecenia doty­czącego wyjazdu służbowego. Nie jest możliwe wskazywanie innych miejscowości w celu ominięcia trudności transportowych, a w rzeczywistości zmniejszenia kosztów po stronie pracodawcy, i obciążenia nimi pracownika.

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom możliwości dotarcia do sąsiedniej miejsco­wości. Przy braku możliwości skorzystania ze środków transportu zbiorowego (albo znacznych trudno­ściach prowadzących do nieracjonalności takiego określenia środka transportu) pozostaje zapewnienie przez pracodawcę samochodu służbowego, taksówki czy ewentualnie porozumienie z pracownikiem i uzgodnienie skorzystania (chociażby tylko na dojazd do sąsiedniej miejscowości) z pojazdu niebędącego własnością pracodawcy (samochód osobowy, motocykl, motorower).

Zobacz serwis: Kompetentny pracownik

Podstawa prawna:

  • art. 775 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1662
  • § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pra­cownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej - Dz.U. z 2013 r., poz. 167

Artykuł pochodzi z publikacji "100 pytań o wynagrodzenia"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Konik

Współwłaściciel Recrutamos, Konsultant projektów Direct Search/Executive Search

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »