| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Pracownik > Czy mogę się domagać świadectwa pracy

Czy mogę się domagać świadectwa pracy

Pracowałem na początku na umowę na czas określony. Teraz pracodawca przedłużył ze mną umowę na czas nieokreślony. Nie wydał mi świadectwa pracy. Czy mógł tak postąpić? Co mogę zrobić, aby otrzymać świadectwo? 

W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca ma obowiązek niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy

Istnieje jedna szczególna sytuacja, w której na pracodawcy nie musi wydawać pracownikowi świadectwa. W przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę z pracownikiem, z którym dotychczasowy pracodawca nawiązuje kolejną umowę o pracę bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy, tylko na jego żądanie

Pracodawca nie wydał Panu świadectwa ponieważ po wygaśnięciu umowy zawartej na czas określony zawarł z Panem bezpośrednio kolejną umową o pracę. Jeśli chciałby Pan uzyskać świadectwo pracy musi Pan zażądać tego. Wtedy pracodawca wyda Panu świadectwo pracy.

W świadectwie pracy pracodawca musi zawrzeć informacje dotyczące:

  • okresu wykonywanej pracy,
  • rodzaju wykonywanej pracy,
  • zajmowanych stanowisk,
  • okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy,
  • inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego,
  • zajęcia wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym,
  • na żądanie pracownika w świadectwie pracy należy podać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.

Podstawa prawna: Art. 97 Kodeksu pracy

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »