| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Rozwiązanie umowy > Kiedy pracodawca może wypowiedzieć umowę pracownikowi w wieku przedemerytalnym?

Kiedy pracodawca może wypowiedzieć umowę pracownikowi w wieku przedemerytalnym?

Przepis art. 39 Kodeksu pracy stanowi, iż pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku

Co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Należy podkreślić, że aby pracownik podlegał ochronie w wieku przedemerytalnym musi osiągnąć wiek niezbędny do przyznania mu prawa do emerytury oraz legitymować się odpowiednim stażem pracy.

 Obecnie powszechny wiek przedemerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Ochrona przedemerytalna nie obowiązuje jednak w przypadku:

• upadłości lub likwidacji firmy,

• w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,

• w przypadku rozwiązania przez pracodawcę umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika (tj. ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych, popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, oraz zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku ).

Zobacz również serwis: Prawa pracownika

Kodeks pracy w pewnych szczególnych okolicznościach zezwala również na wypowiedzenie warunków pracy i płacy wobec pracownika objętego zakazem wypowiedzenia.

Zgodnie z art. 43 Kp pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy lub płacy pracownikowi, w wieku przedemerytalnym, jeżeli wypowiedzenie stało się konieczne ze względu na:

• wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy,

• stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania.

Zobacz również serwis: Emerytury

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy ( Dz. U. z 1998 r., Nr 21 poz. 94)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ochrona przedemerytalna nie obowiązuje m.in. w przypadku upadłości lub likwidacji firmy.
Ochrona przedemerytalna nie obowiązuje m.in. w przypadku upadłości lub likwidacji firmy.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz69.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja ITAKA

Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »