| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Rozwiązanie umowy > Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony - roszczenia pracownika

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony - roszczenia pracownika

Jak rozwiązać sytuację, gdy w umowie o pracę zawartej na czas określony strony nie zastrzegły możliwości jej rozwiązania przez wypowiedzenie, a mimo to pracodawca takiego wypowiedzenia dokonuje.? Niewątpliwie dochodzi wówczas do naruszenia przepisów prawa pracy.

Jakie roszczenia przysługują pracownikowi?

Na to pytanie należy odpowiedzieć dwojako – w zależności od sytuacji w jakiej znalazł się pracownik. Co do zasady wadliwe wypowiedzenie umów terminowych daje pracownikowi prawo do wystąpienia z roszczeniem o odszkodowanie. A zatem wadliwe wypowiedzenie umowy terminowej, poza wyjątkami przewidzianymi w art. 50 § 5 k.p. (wypowiedzenie umowy pracownicy w okresie ciąży, urlopu macierzyńskiego, a także pracownikowi w okresie korzystania z ochrony stosunku pracy na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych), nie stwarza po stronie pracownika roszczenia o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne ani o przywrócenie do pracy (wyrok SN z 4 marca 1999 r., I PKN 607/98, LexPolonica nr 344586, OSNAPiUS 2000, nr 8, poz. 308). Odszkodowanie to jest limitowane do wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za 3 miesiące.

Zobacz również: Odszkodowanie za niezgodne z prawem zwolnienie z pracy

W myśl wyroku SN z 5 listopada 1998 r., I PKN 414/98, LexPolonica nr 334730 (OSNAPiUS 1999, nr 24, poz. 779; OSP 2000, nr 3, poz. 33 z notką W. Sanetry; PiŻ 1999, nr 8 z glosą A. Świątkowskiego; OSP 2000, nr 5, poz. 77 z krytyczną glosą J. Steliny), art. 50 § 3 i 4 k.p. nie mają zastosowania w razie wypowiedzenia przez pracodawcę umowy terminowej, w której strony nie zastrzegły możliwości takiego sposobu jej rozwiązania (art. 33 w zw. z art. 30 § 1 pkt 4 k.p.).

W takiej sytuacji pracownikowi przysługują roszczenia określone w art. 56 w zw. z art. 59 k.p. (zob. E. Wichrowska-Janikowska, Wypowiadanie umów o pracę na czas określony, PiZS 2000, nr 10, s. 36), a zatem chodzi o odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za 3 miesiące lub o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach. Wybór roszczenia należy do pracownika.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »