| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Rozwiązanie umowy > Czy likwidacja stanowiska pracy upoważnia do zwolnienia pracownika?

Czy likwidacja stanowiska pracy upoważnia do zwolnienia pracownika?

Likwidacja stanowiska pracy to jedna z wielu przyczyn wypowiedzenia, które zawsze leżą po stronie pracodawcy. Pod pewnymi warunkami będzie to oznaczać, że pracownikom należy się dodatkowo odprawa pieniężna.

Pracodawca wycofuje się z handlu sprzętem elektronicznym i likwiduje stanowiska sprzedawców sprzętu elektronicznego.

W takiej sytuacji – gdy pracodawca zwalnia w ramach procedury zwolnień grupowych – odchodzący pracownicy są uprawnieni do uzyskania dodatkowej odprawy. Zgodnie z art. 8 tej ustawy odprawa przysługuje w określonej wysokości:

- jednomiesięczne wynagrodzenie jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;

- dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;

- trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Zobacz serwis: Rozwiązanie umowy o pracę

Likwidacja indywidualnego stanowiska pracy

Przeważnie odprawa będzie przysługiwać także w sytuacji, w której pracodawca likwiduje tylko jedno stanowisko pracy, a więc nie ma sytuacji zwolnień grupowych. W takiej sytuacji jednak przepisy powołanej wyże ustawy stosuje się na podstawie jej art. 10, który ma zastosowanie w sprawach indywidualnych. Likwidacja stanowiska jest bowiem przyczyną niedotyczącą co do zasady pracownika lecz pracodawcy. Jeżeli jest przy tym wyłączną przyczyną, to pracownik jest uprawniony do odprawy.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Gos

Prawnik w KONDRAT Kancelarii Prawno-Patentowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »