| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Rozwiązanie umowy > Czy porzucający pracę nie dostanie wypłaty?

Czy porzucający pracę nie dostanie wypłaty?

Często zdarza się tak, że jesteśmy zmuszeni porzucić naszą pracę. Może to wynikać np. z planów wyjazdu do pracy za granicę lub z jakichś względów osobistych. Co w takim przypadku dzieje się z naszym wynagrodzeniem?


Na wstępie należy zaznaczyć, ze obecnie nie ma już takiej instytucji jak porzucenie pracy. Funkcjonowała ona do 1 czerwca 1996 r., bo obowiązywał wtedy art. 64 k.p. Określał on, że porzucenie pracy przez podwładnego powodowało wygaśnięcie angażu. Dla pracodawcy wywoływało to takie skutki, jakie kodeks wiązał z rozwiązaniem umowy przez zakład bez wypowiedzenia z winy pracownika, chyba że przepisy szczególne przewidywały skutki dalej idące.

Zobacz: Czy można złożyć wypowiedzenie będąc na chorobowym?

Obecnie, pracownik chcący porzucić pracę może nic nie robić, po prostu nie przychodzić do pracy i doprowadzić w ten sposób do sytuacji, że to pracodawca rozwiąże z nim umowę bez wypowiedzenia, powołując się na ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, którym bez wątpienia jest nieprzychodzenie do pracy.
Pracownik może także sam rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym, ale tylko w sytuacji, gdy to pracodawca rażąco narusza swoje obowiązki – np. nie płaci wynagrodzenia.

Obie te sytuacje ostatecznie doprowadzają do sytuacji, w której umowa o pracę ulega rozwiązaniu, a stosunek pracy ustaje. Co w sytuacji, gdy pracownikowi należy się zaległe wynagrodzenie?

Otóż pracodawca nie może zatrzymać wypracowanego już przez pracownika wynagrodzenia, jako karę za to, że porzucił pracę. Jeżeli pracownikowi należy się jakieś zaległe wynagrodzenie, to niestety trzeba mu je wypłacić. Jeżeli nie wykorzystał urlopu, to trzeba także wypłacić pracownikowi ekwiwalent za urlop.

Zobacz serwis: Rozwiązanie umowy

Jeżeli pracodawca nie chce wypłacić wynagrodzenia?

Pracownik w takiej sytuacji powinien wezwać pracodawcę do zapłaty, najlepiej pisemnie z potwierdzeniem nadania, w którym to piśmie należy zaznaczyć, że jest to przedsądowe wezwanie do zapłaty. Jeżeli pracodawca będzie uchylał się od tego obowiązku, można wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę zaległego wynagrodzenia.

Podstawa prawna: Kodeks pracy

reklama

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracodawca nie może zatrzymać wypracowanego już przez pracownika wynagrodzenia, jako karę za to, że porzucił pracę.
Pracodawca nie może zatrzymać wypracowanego już przez pracownika wynagrodzenia, jako karę za to, że porzucił pracę.

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »