| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Rozwiązanie umowy > Czy można podać tylko ogólną przyczynę wypowiedzenia?

Czy można podać tylko ogólną przyczynę wypowiedzenia?

Pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę na czas nieokreślony. Nie podał jednak przyczyny swojej decyzji. Czy miał prawo tak postąpić?

Nie.

Rozwiązanie umowy o pracę w drodze wypowiedzenia przez pracodawcę musi spełniać określone warunki.

Pracodawcę ma obowiązek podania przyczyny wypowiedzenia. Przyczyna wypowiedzenia nie może być dowolna. Musi być prawdziwa i konkretna. Oznacza to, że powinna być dokładnie sprecyzowana. Nie wystarczy ogólnikowy zwrot np. utrata zaufania do pracownika. Ponadto przyczyna musi być prawdziwa. Oznacza to, ze pracodawca musi posiadać dowody na potwierdzenie swojej decyzji.

Zobacz: Rozwiązanie umowy na zastępstwo

Pracodawca rozwiązuje umowę przez złożenie jednostronnego oświadczenia woli. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Oświadczenie należy uznać za złożone z chwilą, gdy doszło do wiadomości adresata w taki sposób, że mógł on zapoznać się z jego treścią. Wypowiedzenie powinno zostać sporządzone w formie pisemnej i zawierać pouczenie o możliwości odwołania się do sądu.

Zobacz serwis: Rozwiązanie umowy

Podstawa prawna: Art. 30, art. 36 Kodeksu pracy

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rozwiązanie umowy o pracę w drodze wypowiedzenia przez pracodawcę musi spełniać określone warunki.
Rozwiązanie umowy o pracę w drodze wypowiedzenia przez pracodawcę musi spełniać określone warunki.

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK