| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Rozwiązanie umowy > Jak wypowiedzieć umowę na czas określony?

Jak wypowiedzieć umowę na czas określony?

Zasadą jest, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę zawartej na czas określony. Umowa taka rozwiązuje się z upływem okresu, na jaki została zawarta. Czy jednak zawsze? 

W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy, umowa o pracę na czas określony może zostać rozwiązana przez każdą ze stron za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Podobne uregulowania odnoszą się do zwolnień grupowych zgodnie z art. 5 ust. 7 ustawy z dnia 13 stycznia 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. W obydwu jednak przypadkach długość trwania umowy nie jest istotna.

Formą zastrzeżenia dopuszczalności rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem umowy o pracę zawartej na czas określony dłuższy niż sześć miesięcy może być każde zachowanie stron, które ujawnia ich wolę w sposób dostateczny. Natomiast oświadczenie o wypowiedzeniu czy też rozwiązaniu umowy na czas określony powinno nastąpić w formie pisemnej

Zarówno pracodawca jak i pracownik nie mają obowiązku podawania okoliczności, jakie stały się przyczyną wypowiedzenia. Jednak należy pamiętać o tym, że oświadczenie pracodawcy dotyczące wypowiedzenia powinno zawierać pouczenie o możliwości odwołania się przez pracownika do Sądu Pracy.

Wart uwagi jest także fakt, iż pracownikowi w okresie dwutygodniowego wypowiedzenia przysługuje dwu dniowy termin na poszukiwanie nowej pracy, oczywiście za pełnym wynagrodzeniem.

Podsumowując, przy podpisywaniu umowy na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy pamiętajmy by zawierała ona klauzulę dopuszczalności wcześniejszego rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

Monika Nieradka Aplikant radcowski Kancelaria Prawnicza PATRIMONIUM

www.patrimonium.com.pl

Zobacz serwis: Rozwiązanie umowy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Warunkiem koniecznym jest zgodne oświadczenie woli obu stron.
Warunkiem koniecznym jest zgodne oświadczenie woli obu stron.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK