| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Rozwiązanie umowy > Czy możliwe jest rozwiązanie umowy za porozumieniem w czasie ciąży?

Czy możliwe jest rozwiązanie umowy za porozumieniem w czasie ciąży?

Jestem w ciąży. Chciałabym rozwiązać umowę z dotychczasowym pracodawcą, mam inną ofertę pracy. Słyszałam o zakazie rozwiązywania umów z kobietami w ciąży, czy dotyczy to także rozstania się za porozumieniem stron? 

Kobieta ciężarna korzysta z ochrony prawnej. Pracodawca nie może rozwiązać stosunku pracy z pracownicą będącą w ciąży przez okres trwania tej ciąży, a także przez okres urlopu macierzyńskiego

Pracodawcę obowiązuje zakaz wypowiadania i rozwiązywania umów z kobietami w ciąży. W czasie ciąży kobieta podlega ochronie przed jednostronnym zakończeniem stosunku pracy przez pracodawcę.

Zobacz: Kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy pracownikowi?

Kodeks pracy wspomina o zakazie wypowiadania i rozwiązywania umowy przez pracodawcę. Oznacza to, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby to pracownica wypowiedziała umowę o pracę. Pracownica będąca z ciąży może zakończyć swój stosunek pracy przez wypowiedzenie umowy lub za porozumieniem stron

Rozwiązanie za porozumieniem stron jest najłagodniejszą formą zakończenia stosunku pracy

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę może być zawarte w formie ustnej albo pisemnej. Nie ma obowiązku sporządzenia porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę na piśmie. Jednak ze względów dowodowych najlepiej jeśli strony zawrą porozumienie w formie pisemnej.

Zobacz serwis: Rozwiązanie umowy

Rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie jest tylko wówczas skuteczne, gdy obie strony wyrażą na to zgodę. Pracownik nie ma obowiązku podawania przyczyn rozwiązania umowy.

Podstawa prawna: Art. 30 Kodesku pracy

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »