| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Umowa o pracę > Czy umowa o pracę w formie ustnej jest ważna?

Czy umowa o pracę w formie ustnej jest ważna?

Pracuję od dwóch tygodni. Wszystkie warunki zatrudnienia ustaliliśmy z szefem ustnie. Do tej pory nie podpisałem umowy. Pracodawca mówi, że ustna umowa wystarczy. Czy to prawda? 

Kodeks pracy stanowi wymóg, aby umowa o pracę była zawarta w formie pisemnej, jednak niedopełnienie tego obowiązku nie zostało zagrożone sankcją nieważności. Zatem umowa w formie ustnej także będzie ważna.

Zgodnie z art.29 par. 2 Kodeksu pracy umowę o pracę zawiera się na piśmie

Taki obowiązek nakłada Kodeks pracy, jednak nie zawiera konkretnego przepisu określającego skutki niedochowania formy pisemnej, a więc nie występuje tu sankcja nieważności.

Zobacz: Nawiązanie stosunku pracy przez pracownika samorządowego

Oznacza, iż umowę taką można skutecznie zawrzeć także ustnie, a nawet poprzez czynności dorozumiane, wynikające z zachowania stron czyli przez rozpoczęcie pracy lub dopuszczenie do pracy

Jedynym skutkiem niezawarcia umowy na piśmie jest obowiązek pracodawcy potwierdzenia na piśmie, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.

Niepotwierdzenie umowy Kodeks pracy uznaje za wykroczenie pracodawcy przeciwko prawom pracownika i jest zagrożone karą grzywny, ale także nie powoduje to nieważności umowy.

Zobacz serwis: Formy zatrudnienia

Zawsze jednak lepiej umowę taką sporządzić na piśmie, co w razie ewentualnych sporów ułatwi nam udowodnić fakt zawarcia umowy i jej warunki.

Podstawa prawna:

Art. 29 par 2 i 3 Kodeksu pracy

Art. 60 Kodeksu cywilnego

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Niepotwierdzenie umowy o pracę uznaje się za wykroczenie pracodawcy przeciwko prawom pracownika i jest zagrożone karą grzywny.
Niepotwierdzenie umowy o pracę uznaje się za wykroczenie pracodawcy przeciwko prawom pracownika i jest zagrożone karą grzywny.

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Monika Smulewicz

Dyrektor Działu Usług Kadrowo-Płacowych w FPA Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »