| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Praca > Urlopy pracownicze > Jaki urlop przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na ¾ etatu?

Jaki urlop przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na ¾ etatu?

Pracuję od poniedziałku do piątku po 6 godzin dziennie, mój staż pracy wynosi 11 lat, pracodawca poinformował mnie, że mam 20 dni urlopu, czy pracodawca prawidłowo wyliczył mi urlop?

Na wstępie należy przypomnieć, że zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20dni, jeśli przepracował krócej niż 10 lat, oraz 26 dni jeżeli przepracował co najmniej 10 lat.

Zgodnie z art. 154 par 2 Kp wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu, a niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Zobacz również: Czy urlop zostaje przerwany wskutek choroby pracownika?

W Pani przypadku przysługuje 26 dniowy wymiar po 11 latach stażu pracy. W związku z tym, że pracuje Pani na niepełny etat urlop powinien być udzielony w wymiarze godzinowym, przy czym 1 dzień urlopu= 6 godzinom pracy.

Obliczenie:

26 dni x ¾ etatu= 19,5 po zaokrągleniu 20 dni
następnie 20 dni x 8 godzin = 160 godzin
160 godzin /6 godzinne dni pracy = 26 dni 6 godzinnych dni pracy

Reasumując, przysługuje Pani 26 dni urlopu wypoczynkowego.

Zobacz również: Czy młodociany pracownik ma prawo do urlopu?

Podstawa prawna:

Art. 154 Kodeksu pracy

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK