| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Urlopy pracownicze > Czy rodzice adopcyjni mają prawo do 2 dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem

Czy rodzice adopcyjni mają prawo do 2 dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem

Wraz z mężem adoptowaliśmy 2,5 letnią córeczkę. Czy przysługuje nam 2 dni opieki nad dzieckiem, tak jak biologicznym rodzicom dziecka?

W myśl art. 188 kodeksu pracy pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Ustawodawca nie wprowadził w przepisach prawa żadnego ograniczenia dotyczącego kto i który z rodziców czy opiekunów może skorzystać z tego uprawnienia. Oznacza to, że zarówno rodzice biologiczni dziecka jak i rodzice którzy dziecko adoptowani lub przyjęli dziecko w ramach rodziny zastępczej mogą skorzystać z 2 dni zwolnienia w ciągu roku.

Należy jednak pamiętać, że liczba dni zwolnienia jest stała i zawsze wynosi 2 dni. W przypadku gdy oboje rodzice pracują prawo do 2 dni na opiekę nad dzieckiem przysługuje jednemu z nich lub każdy z rodziców może skorzystać z jednego dnia. Wybór kto i w jakiej ilości wykorzysta dni wolne należy do rodziców/opiekunów dziecka a nie do pracodawcy.

Podstawa prawna:

Art. 188 Kodeksu pracy

Zobacz również serwis: Urlopy pracownicze

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »