| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Praca > Urlopy pracownicze > Czy przy umowie zlecenia mam prawo do 2 dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem

Czy przy umowie zlecenia mam prawo do 2 dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem

Jestem zatrudniony na umowę zlecenia. Pracodawca poinformował mnie, że nie należą mi się 2 dni na opiekę na dziecko. Dlaczego?

Na wstępie warto zaznaczyć, że jest Pan zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej co oznacza, że przepisy dotyczące art. 188 Kodeksu pracy Pana nie obowiązują. Warto przypomnieć, że w przypadku umowy zlecenia brak jest stosunku podporządkowania oraz trwałego związania stron, które jest charakterystyczne dla umowy o pracę, ponadto przedmiotem zlecenia jest wykonanie czynności prawnych. W umowie zlecenia dopuszczalne jest również powierzenie wykonywania czynności osobie trzeciej i co najważniejsze właściwym sądem do rozpatrywania roszczeń z zakresu umowy zlecenia jest sąd cywilny, a nie jak w przypadku umowy o pracę sąd pracy.

Reasumując: osobie zatrudnionej na podstawie umowy zlecenia (umowy cywilnoprawnej) nie przysługują 2 dni zwolnienia na podstawie przepisu art. 188 kodeksu pracy. Prawo do wolnych dni przysługuje tylko osobie zatrudnionej na podstawie stosunku pracy bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.

Podstawa prawna:

Kodeks cywilny

Kodeks pracy

Zobacz również serwis: Urlopy pracownicze

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK