| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Urlopy pracownicze > Czy za dwa dni wolnego na opiekę nad dzieckiem przysługuje ekwiwalent pieniężny

Czy za dwa dni wolnego na opiekę nad dzieckiem przysługuje ekwiwalent pieniężny

W 2009 r. nie wykorzystałem dwóch dni opieki nad dzieckiem. Czy pracodawca nie powinien mi wypłacić ekwiwalentu pieniężnego?

Zasadą jest, że pracownik powinien wykorzystać 2 dni wolne na opiekę nad dzieckiem do końca bieżącego roku tj. do 31 grudnia. W przypadku gdy pracownik tego nie uczyni, te dwa dni mu przepadają i nie przechodzą na kolejny rok. Pracodawca nie wypłaca również za omawiane dwa dni ekwiwalentu pieniężnego ( zgodnie z art. 171.§ 1.Kodeksu pracy w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.)

Należy podkreślić, że 2 dni zwolnienia są uprawnieniem pracowniczym, pracodawca na wniosek pracownika udziela dni wolnych na opiekę nad dzieckiem. Jeżeli pracownik nie złoży pracodawcy stosownego oświadczenia, pracodawca nie ma obowiązku nakazać pracownikowi wykorzystania tych dni na opiekę.

Należy również przypomnieć, że zgodnie z art. 188 Kodeksu pracy pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Liczba dni jest stała i w każdym roku wynosi 2 dni.

Reasumując: żaden ekwiwalent pieniężny z tego tytułu nie przysługuje.

Podstawa prawna:

Art. 188 Kodeksu pracy

Zobacz również serwis: Urlopy pracownicze

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Wiesława Kulig-Wyporska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »