| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Urlopy pracownicze > Czy pracownik może iść na zaległy urlop wypoczynkowy bez zgody pracodawcy

Czy pracownik może iść na zaległy urlop wypoczynkowy bez zgody pracodawcy

Pracownik ma rok na wykorzystanie swojego urlopu wypoczynkowego. Jeśli z różnych względów nie uda mu się to do końca roku, pracodawca musi udzielić mu urlopu do końca września roku następnego. Pracownik sam nie może jednak pójść na zaległy urlop.

Jak ustalany jest termin urlopów

Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane pracownikom zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, który bierz pod uwagę wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Plan urlopów podaje się do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy.

Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę oraz jeśli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa. W obu tych przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. 

Zobacz także: Jak należy ustalać plan urlopów?

Nie wykorzystany urlop tylko za zgodą pracodawcy

Urlopu wypoczynkowy niewykorzystany w terminie ustalonym należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.

Urlopu zaległego udziela pracodawca, pracownik nie może samodzielnie się na niego udać. Pracownik musi złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, a pracodawca musi udzielić pracownikowi zgody na urlop. Ustalając termin urlopu wypoczynkowego pracodawca powinien uwzględnić wniosek pracownika, jednak powinien także brać pod uwagę potrzebę prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy.

Nawet, jeśli pracodawca naruszy obowiązek udzielania pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego za dany rok do końca września następnego roku kalendarzowego, to nie uprawnia to pracownika do rozpoczęcia urlopu bez zgody pracodawcy.

Pan Marcin miał 10 dni zaległego urlopu wypoczynkowego. Złożył wniosek o wykorzystanie urlopu w drugiej połowie września. Pracodawca nie udzielił mu urlopu, ponieważ w wydziale Pana Marcina pracuje 4 pracowników, a 2 z nich przebywa na dłuższych zwolnieniach lekarskich. Pan Marcin jednak uznał, że pracodawca musi mu udzielić urlopu do końca września i we wskazanym przez siebie we wniosku urlopowym terminie nie przyszedł do pracy. Pan Marcin nie miał prawa tego uczynić, ponieważ pracownik nie może rozpocząć urlop bez zgody pracodawcy.

Zobacz także dział: Urlopy pracownicze

Podstawa prawna:

Art. 163, 168 Kodeksu pracy

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »