| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Urlopy pracownicze > Kiedy przysługuje ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Kiedy przysługuje ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

W przypadku, gdy pracownik nie wykorzystał przysługującego mu urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Co warto wiedzieć o wypłacaniu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop?

Wypłata ekwiwalentu

Wypłata ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy jest możliwa jedynie wtedy, gdy pracownik nie może wykorzystać go w sposób naturalny, czyli poprzez odpoczynek od pracy. Oznacza to, że pracownik nie może zrezygnować z urlopu na rzecz ekwiwalentu.

Ekwiwalent przysługuje pracownikowi tylko w sytuacji, gdy urlop nie został jeszcze wykorzystany i nie będzie można tego uczynić z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę. Jest to jedyny przypadek, w którym pracownik zamiast przebywać na urlopie otrzyma za niego pieniądze. Co więcej pracownik nie może zrzec się prawa do ekwiwalentu.

Dla otrzymania ekwiwalentu pieniężnego za urlop nie ma znaczenia to, z jakich przyczyn doszło do niewykorzystania należnego urlopu. Na prawo do ekwiwalentu nie będzie miało wpływu to, że pracownik mógł wykorzystać przysługujący mu urlop w okresie wypowiedzenia, ale nie stało się tak, ponieważ pracodawca nie udzielił mu wtedy urlopu.

Wysokość ekwiwalentu

Wysokość ekwiwalentu będzie wypłacana pracownikowi w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w roku, w którym jego stosunek pracy ustaje. W przypadku urlopów zaległych ekwiwalent należy się w pełnym, niewykorzystanym przez pracownika wymiarze, pod warunkiem że nie doszło jeszcze do przedawnienia się prawa do tego urlopu.

Zobacz: Kiedy pracownik może przesunąć urlop na późniejszy termin?

Wysokość ekwiwalentu obliczana jest na podstawie wynagrodzenia z okresu bezpośrednio poprzedzającego miesiąc, w którym nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy. Ta metoda obliczania ma zastosowanie chociażby ekwiwalent przysługiwał pracownikowi za urlopy należne za poprzednie lata pracy.

Roszczenie o wypłatę ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy przedawnia się z upływem 3 lat od dnia ustania zatrudnienia.

Kiedy pracodawca może ekwiwalentu nie wypłacić?

Ekwiwalent może zostać niewypłacony przez pracodawcę w przypadku opisanym w art. 171 § 3 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Możliwość przeniesienia urlopu we wskazanym przypadku jest możliwa jedynie wtedy, gdy umowy będą zawarte bezpośrednio po sobie, z tym samym pracodawcą.

Zobacz serwis: Urlopy pracownicze

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Stolorz

Licencjonowany doradca podatkowy (nr wpisu 12154), członek Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Obecnie kieruje 4-osobowym zespołem we własnej Kancelarii Prawno-Podatkowej. Od 2000 roku zajmuje się tematyką rachunkowości i podatków, w tym od 2006 r. na stanowisku Głównego Księgowego i Dyrektora Finansowego. Współpracuje z ok. 60 firmami, instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi (stowarzyszeniami, fundacjami), ma bogate doświadczenie we współpracy i doradztwie w kilkudziesięciu projektach współfinansowanych z Unii Europejskiej (od 2004 roku). Specjalizuje się w dwóch dziedzinach: podatkowe i rachunkowe aspekty rozliczania funduszy europejskich oraz księgowość i podatki organizacji pozarządowych; ma też bogate doświadczenie w doradztwie z zakresu podatku VAT, PIT i CIT, łącznie z prowadzeniem w tym zakresie spraw podatkowych w imieniu podatników przed organami skarbowymi oraz WSA. Od 2007 roku pracuje jako trener i wykładowca na szkoleniach – współpracuje w tym zakresie jako ekspert między innymi z portalem podatki. biz oraz Fundacją Rozwoju Rachunkowości w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »