| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Gwarancja > Czy na podstawie wyblakłego paragonu można podbić kartę gwarancyjną?

Czy na podstawie wyblakłego paragonu można podbić kartę gwarancyjną?

W grudniu minionego roku kupiłem w jednym z dużych marketów telewizor i kino domowe. Jako dowód zakupu otrzymałem paragon, z którym miałem się zgłosić za jakiś czas, by podbić kartę gwarancyjną na kupiony towar. Gdy za jakiś czas wyjąłem z portfela paragon okazało się, że wyblakł tusz i zrobił się nieczytelny. Na paragonie widać jedynie pieczątkę ochrony (towar był sprawdzany przy wyjściu). Przy zakupie nie byłem sam, pamiętam też sprzedawcę. Czy mogę jeszcze podbić kartę gwarancyjną?

Zwracam szczególną uwagę na potwierdzenie, bo to ważny dokument. Paragon, jak widać na tym przykładzie, już nie jest przydatny. Karta gwarancyjna może pomóc, bo świadczy o tym, że kupiliśmy towar u konkretnego sprzedawcy, ale nie daje wystarczającej ochrony, takiej jak z ustawy konsumenckiej. Z gwarancji nie konsument wybiera czy rzecz będzie naprawiana, czy wymieniana na nowy, lecz sam gwarant. Oczywiście gwarant będzie naprawiał rzecz do skutku, bo dlaczego ma wymieniać, jak nie musi? 

Natomiast z ustawy konsument dokonuje takiego wyboru (sprzedawca nie może niczego narzucić), a jeżeli naprawa lub wymiana przeciągają się lub sprzedawca nie uczynił zadość żądaniu konsumenta, lub jest ono niedogodne, wówczas konsument może skorzystać z dalszych uprawnień, tzn. obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy (zwrot towaru za zwrotem ceny).

Bardzo dobrze, że konsument ma świadka zakupu i pamięta sprzedawcę, to powinno pomóc.

Podstawa prawna: 

ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego.

Zobacz więcej na www.www.infor.pl/prawo/reklamacje

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK