| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - dom > Wielcy kontrulują rynek mieszkań

Wielcy kontrulują rynek mieszkań

W tym roku rozpoczęła się budowa ponad 27 tysięcy mieszkań. Jak się okazuje, większość to inwestycje dużych deweloperów. Mniejsze firmy mają problem z uzyskaniem kredytu na inwestycje.

Duże firmy nie mają problemów z finansowaniem inwestycji. Nie sprawiają im żadnego problemu ani wszelkie procedury bankowe, jak i samo uzyskanie kredytu. A teraz znów znacznie wzrósł popyt na mieszkania. Sprzedaż wzrosła niemal dwukrotnie. Duże firmy deweloperskie nie wahają się – zaciągają kredyty i budują kolejne domy i mieszkania.

Duże firmy, takie jak J.W. Construction, Dom Development, Polnord czy Gant Development rozpoczęły w tym roku łącznie budowę ok. 7000 mieszkań.

Duża, znana firma deweloperska to dla banku synonim większej wiarygodności i zdolności kredytowej. Z tego powodu, mniejsze firmy mają znacznie więcej problemów w uzyskaniu kredytu. Muszą spełniać bardziej wygórowane warunki. Np. otrzymanie kredytu przez większą spółkę wiąże się ze zbycie w przedsprzedaży ok. 20% mieszkań. Mniejsza firma musi wykazać się co najmniej 30% sprzedażą.

A informacja o nie otrzymaniu kredytu dla takiej firmy może oznaczać, że ma ona problem z wypłacalnością (co wcale nie jest prawdą). Stąd też, aby uniknąć takiej antyreklamy (odstraszającej potencjalnych klientów), małe firmy deweloperskie nie chcą się wypowiadać w tej sprawie.

Zobacz serwis: Najem

Rzeczą oczywistą jest, że to wielkie korporacje będę wieść prym na rynku nieruchomości. To one budują teraz najwięcej mieszkań, a więc naturalna konsekwencją będzie to, że za kilkanaście miesięcy to one będą najwięcej sprzedawać. I tak koło się zamyka.

Budzi to pewne wątpliwości, co do poziomu konkurencji na rynku. Jeżeli inwestycje będą realizowane przez 5-6 dużych firm deweloperskich, klienci będą mieli dość ograniczony wybór. Nie tyle, w odniesieniu do metrażu, położenia mieszkania, itp., co do jego ceny. Nie jest bowiem wykluczone, że takie ograniczenie liczby głównych deweloperów na rynku doprowadzi do podwyższenia cen mieszkań.

Zobacz serwis: Nieruchomości

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK