| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - dom > Minimalna powierzchnia mieszkania - 2018 r.

Minimalna powierzchnia mieszkania - 2018 r.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wprowadza minimalną powierzchni mieszkania, która od 1 stycznia 2018 r. wyniesie 25m2. Wchodzące życie przepisy umożliwią ci legalne ustawienie pralki i kosza na pranie w dowolnym miejscu w mieszkaniu.

Jak będzie?

Po pierwsze, znikną opisane wyżej ograniczenia co do szerokości ścian w sypialniach i kuchniach i powierzchni łazienki, co pozwoli na dostosowanie powierzchni pomieszczeń do potrzeb domowników.

Po drugie, w mieszkaniach jednopokojowych można będzie stosować aneks kuchenny połączony z pokojem pod warunkiem zastosowania w tym aneksie wentylacji i kuchni elektrycznej – na dzień dzisiejszy aneks lub wnękę kuchenną można łączyć tylko z przedpokojem.

W mieszkaniu wielopokojowym będzie możliwe zaprojektowanie aneksu kuchennego w pokoju przeznaczonym na pobyt dzienny, jeżeli w tym aneksie kuchennym zostanie zastosowana wentylacja.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa postanowiło także o zastąpieniu wymogów postawionych w § 94 obowiązkiem zachowania minimalnej powierzchni mieszkania, która wynosić ma 25 m2. W uzasadnieniu przytoczono szereg danych, w tym dane z innych państw UE (Francja, Szwajcaria, Anglia), na podstawie, których stwierdzono, że 25 m2 stanowi optymalną minimalną powierzchnię użytkową mieszkania jednopokojowego.

Zniknie całkowicie przepis dotyczący zapewnienia miejsca w łazience pojemnika na bieliznę, a także wymóg zapewnienia miejsca na pralkę w łazience.Jeżeli przepisy wejdą w życie to legalnie ustawisz pralkę w kuchni.

Podsumowując znikną lub rozluźnią się ograniczenia co do wnętrza mieszkania, natomiast zostanie wprowadzony ścisły wymóg zachowania co najmniej 25 m2 powierzchni mieszkania.

Opracowano na podstawie:

Projekt z dnia 7 lipca 2017 r. rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Dąbrowska

Ekspert z zakresu doradztwa personalnego  

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK