| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - telekomunikacja > Reklamacja zawyżonego rachunku – czy trzeba go zapłacić?

Reklamacja zawyżonego rachunku – czy trzeba go zapłacić?

W przypadku błędnego naliczenia rachunku telefonicznego abonent powinien zgłosić reklamację? Co dzieje się wtedy z rachunkiem? Czy trzeba mimo wszystko go zapłacić?

Płacić, nie płacić?

Przepisy nie regulują kwestii, czy składając reklamację, możemy się wstrzymać z płatnością części faktury, którą podważamy. Operatorzy niekiedy pozwalają na takie praktyki przez stosowne zapisy w swoich regulaminach świadczenia usług. Jeśli kwestionujemy niektóre pozycje w rachunku telefonicznym, to – gdy składamy reklamację – powinniśmy jednak zawsze bezwzględnie zapłacić należności, których nie kwestionujemy. Oznacza to, że otrzymując np. rachunek na kilkaset złotych, ale mając wątpliwości tylko do jednej ujętej w nim pozycji (np. należności za usługi o podwyższonych opłatach), nie możemy odmówić zapłaty za usługi, których prawidłowości nie podważamy.

Zobacz: Operator nie przesłał faktury

Jeśli – kwestionując tylko niektóre należności z rachunku telefonicznego – nie zapłacimy należności na fakturze, to zgodnie z art. 481 Kodeksu cywilnego powinniśmy się liczyć z możliwością naliczenia odsetek. Przepis ten przewiduje bowiem, że jeśli dłużnik (w tym przypadku usługobiorca) opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, to wierzyciel (czyli dostawca usług telekomunikacyjnych) może żądać od niego odsetek za czas opóźnienia.

Odsetki

Prawo żądania odsetek nie jest uzależnione od tego, czy usługodawca poniósł jakąś szkodę. Jeśli strony w umowie lub regulaminie świadczenia usług nie ustaliły oprocentowania zaległych należności, to należą się odsetki ustawowe (wynoszą one obecnie 13 proc. w skali roku). Co istotne, nawet gdy jeszcze trwa procedura reklamacyjna w stosunku do części rachunku telefonicznego, dostawca usług może skierować do sądu sprawę o zaległe opłaty (niekwestionowane przez usługobiorcę).

Zobacz: Jak przenieść numer telefonu?

Kiedy płacić?

Odpowiedź na pytanie czy w przypadku spornej wysokości rachunku możemy udzielić sobie po lekturze regulaminu operatora. Różni operatorzy różnie podchodzą do takich sytuacji. I tak zgodnie z regulaminem abonenta sieci PLUS w przypadku kiedy przedmiotem reklamacji jest m.in. nieprawidłowo obliczona należność z tytułu świadczonej usługi, wraz z wniesieniem reklamacji obowiązek zapłaty kwestionowanej kwoty zostaje zawieszony do czasu rozpatrzenia reklamacji. Innymi słowy złożenie reklamacji ma ten skutek, iż obowiązek zapłaty spornej kwoty (np. należności za kwestionowane połączenia) ulega zawieszeniu. Z kolei w sieci T-Mobile kwota powinna być opłacona także w przypadku reklamacji sposobu ustalenia jej wysokości. Różnica zostanie zwrócona, gdy reklamacja zostanie uwzględniona. Podobny stan rzeczy istnieje w Orange, gdzie zgodnie z regulaminem reklamacja nie zwalnia z obowiązku uiszczenia całej (nawet spornej) należności.

To, że reklamacja może powodować zawieszenie obowiązku uiszczenia kwoty rachunku wynika m.in. z regulaminu operatora. Taka możliwość istnieje w sieci PLUS.

Opracowanie na podstawie: uke.gov.pl

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »