| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - telekomunikacja > Ceny usług telefonii komórkowej

Ceny usług telefonii komórkowej

Zakup telefonu, czy też podpisanie umowy z operatorem na świadczenie usług telekomunikacyjnych to nie łatwy wybór. Ofert jest bardzo dużo, promocji jeszcze więcej. Dlatego warto się dobrze zastanowić.

Ceny usług telefonii komórkowej w Polsce są jednymi z najdroższych w Europie. Wynika to z faktu, że trzech głównych operatorów komórkowych, wykorzystując brak konkurencji na rynku, nie obniża cen połączeń tak jak dzieje się to w innych krajach.

Aby wybrać właściwą dla nas ofertę należy przede wszystkim wiedzieć, jakich mamy operatorów komórkowych i gdzie ewentualnie zgłosić się na podpisanie umowy czy zakup telefonu. A zatem są to:

  • PTK Centertel – znany pod marką Orange,
  • Polkomtel – znany pod marką Plus,
  • PTC – znana pod marką Era i
  • P4 – znana pod marką Play.

Pozostali operatorzy, tacy jak Heyah, Mobilking czy 36,6 to operatorzy wirtualni, którzy korzystają z infrastruktury technicznej którejś z wyżej wymienionych spółek i mają z nią podpisaną umowę na roaming krajowy.

W związku z pojawieniem się czwartego operatora – Play – rozpoczęła się miedzy operatorami walka cenowa, gdyż Play oferuje swoim nowym klientom bardzo atrakcyjne ceny telefonów i połączeń, pozostali operatorzy musieli zatem również obniżyć swoje ceny. Zastanawiając się nad podpisaniem umowy trzeba zatem dobrze się rozejrzeć, gdyż operatorzy stosują bardzo wiele promocji, aby przyciągnąć do siebie klienta. Nie sposób ich wszystkich omówić, jeżeli jednak chcemy dobrze wybrać ofertę nie unikniemy szukania w Internecie czy w salonie wszystkich operatorów najkorzystniejszej dla siebie oferty. Jedne osoby będą wolały mieć więcej darmowych minut do swojej sieci, inne będą wolały rozmawiać za darmo z jednym lub kilkoma numerami, nie sposób znaleźć jednej najkorzystniejszej dla wszystkich oferty.

Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2008 roku, dla prawie 60% konsumentów głównym kryterium decydującym o wyborze nowego operatora nadal pozostawała atrakcyjność cenowa oferty. Na drugim miejscu jest to atrakcyjność promocji i rabatów oferowanych przez operatorów, w dalszej kolejności renoma firmy i zakres oferowanych usług, przy czym dla użytkowników telefonii komórkowej trzecim co do ważności kryterium wyboru jest atrakcyjność oferowanych aparatów telefonicznych.

W poniższej tabelce zostaną jednak przedstawione ceny usług i bonusy, jakie otrzymamy podpisując umowę z wybranym operatorem na abonament w przedziale cenowym 50-65zł, uważany jest on bowiem za najbardziej popularny.

Operator komórkowy

Plan taryfowy

Kwota abonamentu

(zł brutto na miesiąc)

Liczba minut do wykorzystania na połączenia w ramach abonamentu (wymiennie)

Liczba minut w abonamencie

Stawka (zł/min)

Minuty

do Orange, Era, Plus

Stawka (zł/min)

Minuty

do Play

Stawka (zł/min)

Orange

Orange abonament 55

55

100

0,55

100

0,55

74

0,74

Plus

Taryfa Syberyjska 55

55

90

0,61

90

0,61

90

0,61

Era

Nowa Era 60

60

120

0,50

120

0,50

120

0,50

Play

One Play

65

167

0,39

167

0,39

167

0,39

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Bator

Adwokat, publicysta i szkoleniowiec; absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Prawa Własności Intelektualnej UW. Był przedstawicielem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, prawnikiem w renomowanych warszawskich kancelariach oraz w Biurze Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. Pracował dla instytucji publicznych m.in. Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Teatru Polskiego w Warszawie czy Urzędu m.st. Warszawy. W obszarze jego szczególnych zainteresowań znajduje się prawo nieruchomości i doradztwo w procesie inwestorskim. Ponadto w obszarze jego zainteresowań jest prawo autorskie a także prawo mediów i reklamy, postępowanie administracyjne i dostęp do informacji publicznej, zarządzanie w sektorze publicznym i organizacjach pozarządowych. W bieżącej działalności adwokackiej w szerokim zakresie zajmuje się prawem i procedurą cywilną (w tym prawem spadkowym), prowadzeniem sporów sądowych a także doradza małym i średnim przedsiębiorcom. Współpracował z Dziennikiem Polska Europa Świat, portalem dziennik.pl, Dziennikiem Finansowym The Wall Street Journal, TVP 1, TVN Warszawa. W latach 2013-2016 autor i prowadzący poradnikową audycję prawną w Programie 1 Polskiego Radia. Stały komentator Dziennika Gazety Prawnej. Wykładowca Krajowej Szkoły Administracji Publicznej i Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji z siedzibą w Warszawie, Londynie i Brukseli. Członek Izby Adwokackiej w Warszawie oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Ochrony Własności Intelektualnej (AIPPI).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK