REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Programy lojalnościowe hotelach często opierają się na podarkach dla określonych kręgów gości. Podarki mają charakter prawny umowy darowizny, której odwołać nie można.

Darowizny w programach lojalnościowych

REKLAMA

Przedmiotem darowizny na rzecz gości hotelowych są rozmaite drobne rzeczy specjalnie umieszczone w pokojach hotelowych – z przeznaczaniem do zużycia lub zabrania przez gościa hotelowego. Takiej darowizny odwołać nie można.

Hotele wyższych kategorii, zwłaszcza nastawione na turystykę biznesową i kongresową, realizują specjalne programy lojalnościowe dla stałych gości, które stwarzają specjalne przywileje dla określonych klientów w celu związania ich z danym hotelem bądź określoną siecią hotelową.

REKLAMA

Obdarowanym jest gość hotelowy, którego hotelarz pragnie uhonorować w sposób wyjątkowy, bądź u którego chce spowodować wrażenie szczególnego traktowania, czy też którego potrzeby związane z czasowym zamieszkaniem poza domem zamierza zaspokoić w większym stopniu, niż można standardowo oczekiwać.

Zobowiązanie powstałe z umowy hotelowej nie dotyczy obowiązku dokonania żadnego bezpłatnego przysporzenia na rzecz gościa hotelowego. Niektórzy goście traktują upominki otrzymane w hotelu jako spełnienie świadczenia wynikającego z zawartej umowy, ale obdarowanie gościa nie wynika z umowy hotelowej, chociaż niewątpliwie ściśle się z nią wiąże.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kategorie gości

Rodzaje przedmiotów, które hotele przekazują gościom w ramach programu lojalnościowego zależy od kategorii gościa hotelowego.

W odniesieniu do gości standardowych są to zwykle zestawy podstawowych kosmetyków, obejmujące:

  1. dodatkowe mydełko toaletowe (jedno mydełko należy do koniecznych elementów wyposażenia pokoju hotelowego w hotelach, motelach i pensjonatach wszystkich kategorii, a w praktyce jest to często mydło w płynie),
  2. szampon,
  3. płyn do kąpieli,
  4. balsam do ciała
  5. inne rzeczy służące do utrzymania higieny osobistej.

Dla gości stałych oraz bardzo ważnych osobistości zestawy kosmetyków bywają zazwyczaj wzbogacone o inne przedmioty, zwłaszcza:

  1. flakoniki perfum,
  2. dezodoranty
  3. przybory do golenia itp.

Ponadto regułą jest w zakładach hotelarskich wyższych kategorii obdarowywanie wszystkich gości hotelowych różnymi przedmiotami reklamowymi, jak np. długopisami, notesami i papeterią z firmowymi nadrukami, planami miast, mapami okolicznych terenów, różnymi informatorami itp. Wśród tego rodzaju darowanych przedmiotów mogą się znaleźć wizytowniki, portfele, wieczne pióra, notesy elektroniczne, zegary, kubki itp. nieraz dość kosztowne rzeczy opatrzone najczęściej logo hotelu.

Zobacz również serwis: Konsument - turystyka

Bezpłatny transport

W hotelach najwyższej kategorii dla wskazanych dwóch grup gości praktykuje się specjalne programy promocyjne. Obejmują one:

  1. bezpłatny transport z lotniska lub innego dworca do hotelu,
  2. prezenty na powitanie w hotelu (zwłaszcza kwiaty dla pań, a butelka markowego wina dla panów),
  3. wyroby kulinarne i alkohole umieszczone promocyjnie w pokojach hotelowych, obok kawy i herbaty ze specjalnie użyczonymi przyborami do ich przyrządzenia,
  4. często praktykuje się zapraszanie do udziału w specjalnie organizowanych koktajlach i degustacjach,
  5. równie często prasa codzienna, która dla VIP-ów jest zwykle dostarczana do pokoju.

W hotelach najwyższych kategorii bardzo ważne osobistości zatrzymujące się w apartamentach zazwyczaj mają do swojej dyspozycji barek z wysokogatunkowymi alkoholami, które stanowią wtedy przedmiot darowizny. Nie można tego powiedzieć o analogicznych minibarkach z alkoholami i różnymi napojami, znajdujących się często w typowych pokojach hoteli. Wyraźne wskazówki zawarte w materiałach informacyjnych umieszczanych w tych pokojach nie pozostawiają wówczas wątpliwości, że korzystanie z tego barku następuje za odpłatnością. Nie mamy wówczas do czynienia z darowizną, ale ze sprzedażą.

Zobacz również: Umowa darowizny

Przyjęcie darowizny na rzecz gości hotelowych przez podmiot prowadzący zakład hotelarski dokonywane są w dowolnej formie, w tym milcząco. Darowizny takie nie podlegają odwołaniu. Przemawiają za tym: niewielka wartość materialna oraz ewidentne korzyści, jakie hotelarz czerpie z tego typu darowizn. Poza tym – kto daje i odbiera ...

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach, tj. w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA

Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

REKLAMA

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki - zmiany 2024. Te kompetencje wrócą do gmin. Ale w pewnych granicach [założenia projektu nowelizacji]

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego. Celem tej nowelizacji jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wyłączna kompetencja zatwierdzania tych taryf wróci z powrotem do rad gmin. Tak jak to było do grudnia 2017 roku. PGW Wody Polskie będzie mogło wtrącić się w gminną procedurę zatwierdzania taryf jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r. Nie jest zatem wykluczone wejście w życie tych zmian jeszcze w bieżącym roku.

REKLAMA