| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Na jaką pomoc hotelu może liczyć jego gość

Na jaką pomoc hotelu może liczyć jego gość

W działalności zakładów hotelarskich występują nieraz takie sytuacje, gdy hotele lub motele podejmują się świadczenia usług polegających na dokonaniu czynności faktycznych, co nie podlega bezpośrednio pod przepisy kodeksowe dotyczące zlecenia ani innych określonych typów umów o świadczenie usług.

Będąc gościem hotelowym możemy często liczyć na bezpłatną pomoc w różnych sytuacjach, jaką gotów jest nam świadczyć hotel. Może być to np.:

1. zorganizowanie opieki nad dziećmi gości hotelowych,
2. budzenie,
3. zamówienie taksówki,
4. załatwienie rezerwacji pokoju w innym hotelu,
5. udzielenie informacji turystycznych czy
6. zorganizowanie rozgrywek sportowych lub imprez rekreacyjnych dla gości hotelowych.

Zobacz również serwis: Konsument - turystyka

Hotelowa centrala telefoniczna

Do tej grupy usług należy też zaliczyć usługi hotelowej centrali telefonicznej, umożliwiające gościom hotelowym korzystanie z zamiejscowych i miejscowych rozmów telefonicznych, połączeń faksowych czy internetowych. Takie pośrednictwo wiąże się zazwyczaj z doliczaniem, zwłaszcza przez hotele wyższych kategorii, marży przekraczającej często nawet o 100 lub 200% wysokość opłat pobieranych przez operatorów telekomunikacyjnych. Wysokość i samo stosowanie marż jest sprawą dyskusyjną. Problemy te straciły na znaczeniu w wyniku rozwoju telefonii komórkowej oraz coraz częstszego udostępniania gościom hotelowym nieodpłatnego dostępu do Internetu, co ma znaczenie marketingowe.

Wskazane wyżej usługi mogą być świadczone w ramach umowy hotelowej albo na podstawie odrębnie zawartych umów. Znajdują wówczas odpowiednie zastosowanie przepisy kodeksowe o zleceniu. Oznacza to konieczność uwzględnienia cech specyficznych sytuacji, w których takie czynności faktyczne są wykonywane. Potocznie takie usługi są także nazywane zleceniem. Właściwie jednak są to umowy o usługi zbliżone do zlecenia i mogą mieć charakter zarówno odpłatny, jak i nieodpłatny.

Właśnie z umowy lub z okoliczności wynika najczęściej, że takie umowy zawierane przez zakład hotelarski są nieodpłatne, chociaż zlecenie jest z reguły odpłatne. W zleceniu przyjmujący zlecenie może domagać się zwrotu wydatków poniesionych w celu należytego wykonania zlecenia. Jednak w praktyce hotelarskiej raczej nie ma takiego zwyczaju i nie żąda się zwrotu kosztów rozmowy telefonicznej związanej z zamówieniem taksówki, czy miejsca w innym hotelu.

Zobacz również: Programy lojalnościowe w hotelach

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK