| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Jak sprawdzić biuro podróży?

Jak sprawdzić biuro podróży?

Jeżeli planujesz podczas wakacji wyjechać na wymarzoną wycieczkę, sprawdź najpierw czy biuro podróży działa legalnie.

Jak wskazują eksperci obecnie istniejące zabezpieczenia turystów przed nieuczciwymi organizatorami turystyki są niewystarczające. Nowe przepisy, które znacznie lepiej mają chronić klientów biur podróży zaczną obowiązywać dopiero od września.

Do tego czasu trzeba radzić sobie samemu. W pierwszym rzędzie o rzetelności biura podróży można dowiedzieć się w Urzędzie Marszałkowskim naszego województwa. Zgodnie z ustawą o usługach turystycznych urzędy te prowadzą rejestr przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie organizacji turystyki.

Brak biura podróży, w którym chcemy wykupić wycieczkę, w takim rejestrze, oznacza że działa ono nielegalnie. Występowanie firmy turystycznej w rejestrze oznacza także, że posiada ona ubezpieczenie, z którego w przypadku kłopotów będą pokryte koszty powrotu turystów do kraju.

Ubezpieczenie biura podróży stanowi podstawowe zabezpieczenie finansowe turystów w przypadku bankructwa.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia

Zgodnie z art. 5 ustawy o usługach turystycznych organizator turystyki jest zobowiązany do zawarcia umowy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej albo umowy ubezpieczenia na rzecz klientów, w zakresie pokrycia kosztów powrotu, czy też zwrotu wpłat wniesionych przez klientów w razie niewykonania zobowiązań umownych.

Z samego rejestru będzie można dowiedzieć się m.in. jaki jest zasięg terytorialny wykonywania usług turystycznych. Zasięgiem tym powinien być objęty również kraj, do którego wykupiliśmy wycieczkę.

Zobacz również serwis: Konsument - turystyka

Pomocne informacje można uzyskać również w izbie turystycznej. Polska Izba Turystyki ma swoje regionalne oddziały w 11 województwach. Tam również można uzyskać informacje na temat konkretnego biura podróży.

Wybierając organizatora zasięgnij opinii znajomych, którzy już korzystali z jego usług. Nie szukaj na siłę nowego biura podróży, jeżeli znasz sprawdzonego przedsiębiorcę.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK