| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Gdy samolot wyląduje na innym lotnisku?

Gdy samolot wyląduje na innym lotnisku?

W związku z remontem na warszawskim lotnisku, rodzi się poważne pytanie. Co w sytuacji, gdy samolot wyląduje na innym lotnisku, niż docelowe?

Remont na Okęciu, który odbędzie się we wrześniu 2010 r. spowoduje znaczne utrudnienia w ruchu lotniczym. Dla pasażerów może to oznaczać przykrą niespodziankę, kiedy zamiast docelowego powrotu do Warszawy, wylądują w Łodzi, czy nawet w Pyrzowicach.

Część z nich już została poinformowana o takiej sytuacji przez przewoźników. „Zarezerwowałem wycieczkę zagraniczną, kupując jednocześnie bilety lotnicze. W związku z remontem Okęcia przewoźnik poinformował mnie na tydzień przed odlotem, że w drodze powrotnej zamiast w Warszawie, wylądujemy w Łodzi” pisze jeden z internautów.

Co zatem można zrobić w takiej sytuacji? Jakie prawa przysługują pasażerom, którzy ponoszą dodatkowe koszty związane z przylotem na inne lotnisko, niż docelowe?

Zadaj pytanie: Forum prawników

Umowa zawarta między pasażerem a przewoźnikiem lotniczym zobowiązuje tego drugiego do dostarczenia pasażera do miejsca wskazanego w bilecie, jako miejsce docelowe podróży. W tym kontekście przewiezienie pasażera w inne miejsce należy uznać za nienależyte spełnienie świadczenia.

Jeżeli w wyniku tego zdarzenia na pasażera spadną dodatkowe koszty, przewoźnik będzie musiał je zwrócić.

Przewoźnik będzie zobowiązany do zwrotu dodatkowych kosztów, które wynikną z powodu wylądowania na innym lotnisku, niż docelowe. Jadąc taksówką z lotniska, czy też pociągiem do miejsca docelowego zachowaj rachunki. Na ich podstawie będzie można określić wysokość dodatkowych kosztów.

Kwota taka będzie przysługiwała do wysokości kosztów rzeczywiście poniesionych. Jeżeli zatem przewoźnik udzieli nam np. 250 zł rabatu w związku ze zmianą lotniska docelowego, a nasze realne koszty wyniosą 400 zł będziemy mogli domagać się zwrotu różnicy, przedstawiając stosowne rachunki.

Zobacz również serwis: Konsument - turystyka

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK