| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Co powinna zawierać umowa timesharingu?

Co powinna zawierać umowa timesharingu?

W umowie timesharingu przedsiębiorca zobowiązuje się do oddania do korzystania z określonego lokalu przez pewien okres w danym roku. Umowa musi zawierać m.in. dokładne określenie lokalu.

Zawierając umowę timesharingu przedsiębiorca zobowiązuje się do oddania nam do korzystania określony lokal przez pewien okres w roku. W zamian osoba fizyczna zobowiązuje się zapłacić wynagrodzenie. Umowa taka, zgodnie z polskim prawem, musi zostać zawarta na minimum 3 lata (zgodnie z unijną dyrektywą we wszystkich krajach członkowskich umowa timesharingu musi trwać ponad rok).

Zobacz również: Timesharing: czy to dobry pomysł na urlop?

Przed zawarciem umowy przedsiębiorca powinien dostarczyć klientowi prospekt, w którym będą zawarte wszelkie informacje istotne w związku z zawieraniem umowy. W prospekcie, który powinien być sporządzony w takim języku, w jakim zażyczy sobie tego osoba fizyczna, powinny znaleźć się m.in. informacje dotyczące przedsiębiorcy, właściciela nieruchomości (jeżeli nie jest nim przedsiębiorca), treści prawa korzystania z lokalu (okres w roku, kiedy konsument może korzystać i przez jaki czas).

Sam prospekt musi również zawierać wyraźne określenie budynku czy też lokalu (standard, wyposażenie, umiejscowienie).

Pamiętaj, że wszelkie obietnice przedsiębiorcy powinny znaleźć swoje potwierdzenie w prospekcie oraz w treści samej umowy.

Sam prospekt stanowi integralną część umowy timesharingu. Oprócz niego musi ona także zawierać:

  1. imię, nazwisko i miejsce zamieszkania nabywcy,
  2. oznaczenie czasu w każdym roku, w którym nabywca może korzystać z budynku lub pomieszczenia mieszkalnego, albo określenie sposobu jego oznaczania,
  3. oznaczenie budynku lub pomieszczenia mieszkalnego, z którego nabywca może korzystać, albo określenie sposobu jego oznaczania,
  4. określenie czasu, na jaki umowa została zawarta,
  5. stwierdzenie, że wykonywanie nabytego prawa nie jest związane z kosztami, ciężarami ani zobowiązaniami innymi niż określone w umowie,
  6. określenie miejsca i daty podpisania umowy przez każdą ze stron.

Umowa powinna być sporządzona na piśmie pod rygorem nieważności.

Istotnym uprawnieniem dla konsumentów jest również prawo odstąpienia od umowy. Zgodnie z art. 6 ustawy konsument może w terminie 10 dni od zawarcia umowy odstąpić od niej, przesyłając przedsiębiorcy odpowiednie pisemne oświadczenie.

Zobacz również: Czy oświadczenie o odstąpieniu można przesłać faksem?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 lipca 2000 r. o ochronie nabywców prawa korzystania z budynku lub pomieszczenia mieszkalnego w oznaczonym czasie w każdym roku oraz o zmianie ustaw Kodeks cywilny, Kodeks wykroczeń i ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Dz.U. 2000 nr 74 poz. 855

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »