| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Beatyfikacja Jana Pawła II: Opieka zdrowotna we Włoszech

Beatyfikacja Jana Pawła II: Opieka zdrowotna we Włoszech

Wyjeżdżając za granicę powinniśmy odpowiednio się przygotować. Jednym z koniecznych punktów jest wyrobienie Europejskiej karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Najlepiej oczywiście zapobiegawczo wyrobić sobie przed wyjazdem Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) i ubezpieczyć się prywatnie. Warto też postarać się o kopię tych dokumentów.

Zazwyczaj wraz z EKUZ trzeba okazać dowód tożsamości, np. paszport lub dowód osobisty. Można skorzystać ze świadczeń placówek państwowej służby zdrowia (Servizio Sanitario Nazionale, S.S.N.). Listę tych placówek można uzyskać w lokalnym urzędzie ds. opieki zdrowotnej ASL (Azienda Sanitaria Locale).

W niektórych miejscowościach znajdują się specjalne ośrodki zdrowia dla turystów (Servizio di guardia turistica, Servizio di guardia medica estiva).

Leczenie specjalistyczne i szpitalne wymaga skierowania, jednak w nagłych przypadkach można udać się bezpośrednio do szpitala, okazując Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Specjalny serwis: Beatyfikacja Jana Pawła II

Obowiązują opłaty za wizytę u lekarza i leczenie stomatologiczne. Leczenie szpitalne jest bezpłatne, chyba ze pacjent wybierze salę o podwyższonym standardzie. Za niektóre leki na receptę trzeba zapłacić wyłącznie niewielką opłatę ryczałtowa (do 3,10 EUR), za pozostałe trzeba zapłacić pełną lub częściową cenę.

Zniżki lub całkowite zwolnienie z opłat przysługują m.in. niepełnosprawnym, dzieciom do lat 6, niewidomym i głuchoniemym, przewlekle chorym, kobietom w ciąży.

Uprawnionym do wystawiania recepty objętej refundacją jest lekarz praktykujący placówce państwowej służby zdrowia. Jeśli zapłacimy pełna cenę leku, zachowajmy kod z opakowania. Dokumenty niezbędne do uzyskania zwrotu kosztów to oryginały rachunków, dowody zapłaty i kody z ceną z opakowań lekarstw.

Zobacz: Praktyczne porady dla pielgrzymów

Transport do Polski jest niestety w pełni opłacany przez pacjenta lub jego rodzinę. EKUZ nie zapewnia nam pokrycia kosztów leczenia we Włoszech i transportu do Polski, dlatego najlepiej jest wykupić przed podróżą polisę ubezpieczeniową.

Trzeba ponadto pamiętać, że lecząc się prywatnie musimy liczyć się z faktem, że pieniądze do nas nie wrócą.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Romuald Pilitowski

Prezes Zarządu Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK