| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Beatyfikacja Jana Pawła II: Opieka zdrowotna we Włoszech

Beatyfikacja Jana Pawła II: Opieka zdrowotna we Włoszech

Wyjeżdżając za granicę powinniśmy odpowiednio się przygotować. Jednym z koniecznych punktów jest wyrobienie Europejskiej karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Najlepiej oczywiście zapobiegawczo wyrobić sobie przed wyjazdem Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) i ubezpieczyć się prywatnie. Warto też postarać się o kopię tych dokumentów.

Zazwyczaj wraz z EKUZ trzeba okazać dowód tożsamości, np. paszport lub dowód osobisty. Można skorzystać ze świadczeń placówek państwowej służby zdrowia (Servizio Sanitario Nazionale, S.S.N.). Listę tych placówek można uzyskać w lokalnym urzędzie ds. opieki zdrowotnej ASL (Azienda Sanitaria Locale).

W niektórych miejscowościach znajdują się specjalne ośrodki zdrowia dla turystów (Servizio di guardia turistica, Servizio di guardia medica estiva).

Leczenie specjalistyczne i szpitalne wymaga skierowania, jednak w nagłych przypadkach można udać się bezpośrednio do szpitala, okazując Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Specjalny serwis: Beatyfikacja Jana Pawła II

Obowiązują opłaty za wizytę u lekarza i leczenie stomatologiczne. Leczenie szpitalne jest bezpłatne, chyba ze pacjent wybierze salę o podwyższonym standardzie. Za niektóre leki na receptę trzeba zapłacić wyłącznie niewielką opłatę ryczałtowa (do 3,10 EUR), za pozostałe trzeba zapłacić pełną lub częściową cenę.

Zniżki lub całkowite zwolnienie z opłat przysługują m.in. niepełnosprawnym, dzieciom do lat 6, niewidomym i głuchoniemym, przewlekle chorym, kobietom w ciąży.

Uprawnionym do wystawiania recepty objętej refundacją jest lekarz praktykujący placówce państwowej służby zdrowia. Jeśli zapłacimy pełna cenę leku, zachowajmy kod z opakowania. Dokumenty niezbędne do uzyskania zwrotu kosztów to oryginały rachunków, dowody zapłaty i kody z ceną z opakowań lekarstw.

Zobacz: Praktyczne porady dla pielgrzymów

Transport do Polski jest niestety w pełni opłacany przez pacjenta lub jego rodzinę. EKUZ nie zapewnia nam pokrycia kosztów leczenia we Włoszech i transportu do Polski, dlatego najlepiej jest wykupić przed podróżą polisę ubezpieczeniową.

Trzeba ponadto pamiętać, że lecząc się prywatnie musimy liczyć się z faktem, że pieniądze do nas nie wrócą.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »