| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Reklamacja wycieczki last minute

Reklamacja wycieczki last minute

Last minute to oferty skierowane do osób, które miejsce wypoczynku wybierają na krótko przed wyjazdem. Dzięki temu mogą wykupić dużo tańszą wycieczkę. Czy jednak last minute gwarantuje takie same prawa, jak innym klientom biur podróży?

Czym jest last minute?

Większość turystów, którzy udają się na wakacje z biurem podróży zastanawia się nad skorzystaniem z oferty last minute. Jej specyfika polega na tym, iż dotyczy wycieczki z nieodległym terminem wyjazdu. Organizatorzy sprzedają ostatnie miejsca, jakie mają przewidziane dla danej imprezy, zachęcając klientów niższymi cenami. Stąd też klient, który decyduje się na wyjazd last minute może liczyć na rozmaite promocje cenowe. Pytanie jednak, czy taki wycieczkowicz ma identyczne prawa, jak inni klienci biura podróży?

Zobacz serwis: Konsument - turystyka

Wyjazdy last minute a prawa turystów

Pytanie nie jest bezpodstawne. Niektóre biura podróży potrafią łączyć oferty promocyjne z pewnymi ograniczeniami w odniesieniu do danego klienta. Może zdarzyć się, że w umowie z organizatorem znajdziemy postanowienia, zgodnie z którymi promocyjna cena wycieczki łączy się z rozszerzeniem zakresu sytuacji, w których odpowiedzialność biura ulega wyłączeniu.

Odpowiedzialność biura podróży została określona w art. 11a ustawy o usługach turystycznych. Zgodnie z tym przepisem organizator turystyki odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o świadczenie usług turystycznych. Ustawa przewiduje jedynie trzy przypadki, kiedy odpowiedzialność ta może być wyłączona.

Czy zatem takie postanowienia są zgodne z prawem, a wraz z promocją godzimy się na umniejszenie naszych praw?

Nic bardziej mylnego. Niezależnie od tego, czy kupujemy wycieczkę na długo przed wyjazdem, czy też korzystamy z oferty last minute, nasze prawa nie ulegają zmianie. Turysta last minute korzysta z takiej samej ochrony, jak każdy inny.

W żadnym wypadku zawarcie przez klienta umowy z biurem podróży na warunkach promocyjnych nie uprawnia organizatora do wyłączenia lub ograniczenia własnej odpowiedzialności. Jeżeli takie postanowienia znajdą się w umowie, są one niedozwolone. Biuro nie będzie się mogło na nie powołać.

Reklamacja

Jeżeli w trakcie wycieczki wyjdą na jaw nieprawidłowości w wykonaniu umowy przez organizatora lub podmioty, którymi posługuje się on w wykonaniu naszej umowy, powinniśmy wnieść reklamację. Zgodnie z art. 16b ustawy o usługach turystycznych powinniśmy uczynić to niezwłocznie, najlepiej na ręce pilota wycieczki. W reklamacji musimy wskazać jakiego odszkodowania się domagamy.

Zobacz: Czego możesz wymagać na wycieczce?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Jan Górski

Kancelaria specjalizująca się w sprawach dotyczących odszkodowań od Skarbu Państwa (gminy, powiatu), a także w prawie nieruchomości (w tym zasiedzenia), prawie spółek oraz prawie spadkowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK