Zmiana ceny wycieczki
W przypadku wycieczek wykupywanych w tzw. ofercie „first minute” (dużo wcześniej przed planowanym urlopem) niekiedy zdarza się, że biuro podróży podwyższa cenę już po zawarciu umowy. Trzeba zatem wiedzieć, że zgodnie z art. 17 ustawy o usługach turystycznych pierwotna cena wskazana w umowie, może zostać podwyższona jedynie wtedy, gdy w umowie wyraźnie przewidziano taką możliwość. Ponadto, jest to możliwe tylko wtedy, gdy organizator turystyki udokumentuje, że wpływ na podwyższenie ceny miała jedna z okoliczności wymienionych w art. 17 ustawy o usługach turystycznych (wzrost kosztów transportu, opłat urzędowych lub podatków, wzrost kursów walut). Ponadto, należy zauważyć, że nawet w przypadku gdy umowa przewiduje możliwość zmiany ceny, cena ustalona w umowie nie może zostać podwyższona w okresie 20 dni przez datą wyjazdu.
Zobacz: Reklamacja nieudanej wycieczki
reklama
reklama
Ubezpieczenie oraz reklamacje
Jeśli chodzi o inne elementy umowy istotne z punktu widzenia interesu klienta, należy wiedzieć, że umowa powinna wskazywać rodzaj i zakres ubezpieczenia turystów oraz nazwę i adres ubezpieczyciela. Umowa powinna także przewidywać, w jaki sposób klient może zgłaszać reklamacje związane z wykonaniem usług przez organizatora lub osobę z nim współpracującą oraz termin, kiedy takie reklamacje powinny być zgłaszane.
Podsumowanie
Podsumowując, przed wykupieniem wycieczki wakacyjnej warto sprawdzić, czy jej organizator jest wpisany do oficjalnego rejestru. Poza tym, bardzo ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z warunkami umowy i sprawdzić, czy umowa zawiera wszystkie szczegóły dotyczące wyjazdu, jakiego się spodziewamy (w szczególności odnośnie standardu i programu) oraz dotyczące zabezpieczenia naszych interesów. Pamiętajmy, aby nie podpisywać umowy, jeśli budzi ona nasze wątpliwości.