| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Co zrobić, gdy zmieni się program wycieczki

Co zrobić, gdy zmieni się program wycieczki

Jadąc na wycieczkę nie zawsze mamy pewność, że wszystko przebiegnie bez problemów. Nadzwyczajne okoliczności mogą sprawić, że program wycieczki nie może być w pełni zrealizowany. Zmiany takie nie muszą wynikać z błędów organizatora. Sprawdź jakie w tej sytuacji przysługują ci prawa.

W przypadku, gdy część programu wycieczki nie może być z jakiegoś powodu zrealizowana, organizator turystyki jest obowiązany wykonać w ramach imprezy świadczenie zastępcze (art. 16a ust. 1 ustawy o usługach turystycznych). By jednak taki obowiązek powstał po stronie organizatora, usługi które były przewidziane, a których nie można wykonać muszą stanowić istotną część programu tej imprezy.

W takiej sytuacji biuro jest zobowiązane zapewnić świadczenia zastępcze bez dodatkowego obciążania klientów kosztami. Jeżeli zatem w zamian biuro zorganizuje usługę droższą, nie będzie mogło domagać się dodatkowych kosztów.

W sytuacji, gdy jakość świadczenia będzie niższa klient może domagać się odpowiedniego obniżenia ceny imprezy.

Jeżeli świadczenie zastępcze wykonane przez organizatora było niższej jakość pamiętaj, że masz prawo domagać się obniżenia ceny.

W programie wycieczki był zaplanowany kurs nurkowania z programem zwiedzania podwodnego wraku. Niestety, na miejscu okazało się, że kurs nurkowania nie odbędzie się, z powodów nieleżących po stronie organizatora. W zamian biuro zorganizowało dla turystów jedynie podróż jachtem. Z racji tego turyści mają prawo domagać się obniżenia ceny wycieczki.

Obowiązek organizatora, zgodnie z którym jest on zobowiązany do zorganizowania świadczenia zastępczego, nie oznacza, że turyści muszą się na nie godzić. Zgodnie z art. 16a ust. 2 z uzasadnionych powodów klient może nie zgodzić się na świadczenie oraz odstąpić od umowy.

Nie oznacza to jednak, że turysta może zrezygnować zawsze w sytuacji, gdy organizator zaoferuje mu świadczenie zastępcze. Przyczyny odstąpienia powinny być "uzasadnione". Przykładowo, jeżeli świadczenie jest niewskazane dla turysty, ze względu na stan zdrowia. Odstąpienie będzie także możliwe, jeżeli nowe świadczenie będzie sprzeczne z celem jego uczestnictwa w imprezie.

W sytuacji, gdy turysta nie godzi się na świadczenie zastępcze i odstępuje od wycieczki, biuro podróży ma obowiązek zapewnić powrót do miejsca rozpoczęcia imprezy turystyczne. Nie może przy tym obciążać go z tego powodu żadnymi kosztami dodatkowymi.

Podstawa prawna:

Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (ostatnia zmiana: Dz.U. z 2008 r., Nr 180, poz. 1112),

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Zarzycki

Doradca podatkowy, prawnik. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. Wieloletni praktyk z zakresu prawa podatkowego. Doradzał przy licznych transakcjach gospodarczych, przeprowadzał i nadzorował badania due diligence prawne i podatkowe, przeprowadzał procesy optymalizacyjne i restrukturyzacyjne. Zarządzał projektami w zakresie sporządzania dokumentacji cen transferowych oraz przygotowywania analiz porównawczych, polityk cen transferowych i dokumentacji grupowych (master file). Specjalizuje się w prawie podatkowym podatku dochodowego od osób prawnych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących cen transferowych, podatku u źródła, optymalizacji podatkowej, fuzji i przejęć oraz w zakresie podatku od towarów i usług. Doświadczony wykładowca, prelegent na studiach podyplomowych oraz na ponad 500 szkoleniach (ponad 3000 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, cen transferowych, podatku VAT, procedury podatkowej, podatku u źródła oraz fuzji i przejęć.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »