| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Jak zaplanować wakacyjny wyjazd?

Jak zaplanować wakacyjny wyjazd?

Przy okazji wakacyjnych wyjazdów warto szczegółowo zaplanować trasę. Uwzględniając nowe połączenia i warunki panujące na drogach podróż okaże się bardziej satysfakcjonująca.

PKP Polskie Linie Kolejowe w pełnej gotowości

Zapewnione zostaną dyżury pociągów do naprawy sieci trakcyjnej, kilkuset pracowników pogotowia technicznego, dodatkowe lokomotywy na kluczowych stacjach, ponad 3 tysiące funkcjonariuszy SOK.

Nad koordynacją intensywnych podróży czuwają służby dyspozytorskie PLK. Przez całą dobę zapewniony jest kontakt ze wszystkimi przewoźnikami pasażerskimi i towarowymi, a także ze służbami technicznymi. W zależności od potrzeb, do działań będą włączani dodatkowi pracownicy i sprzęt. W całym kraju do dyspozycji pozostaje ponad 150 zespołów pogotowia technicznego, których zadaniem jest szybkie usuwanie usterek infrastruktury torowej i urządzeń odpowiedzialnych za sterowanie ruchem pociągów. W najważniejszych węzłach kolejowych stacjonuje ponad 70 pociągów PKP Energetyki, reagujących w przypadku pojawienia się ewentualnych usterek lub uszkodzeń sieci trakcyjnej. Na głównych szlakach PLK dysponuje dodatkowymi lokomotywami spalinowymi, które mogą być wykorzystane w przypadku zaniku napięcia.

Na dworcach, stacjach i w pociągach służbę będzie pełnić prawie 1700 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Zabezpieczane będą także szlaki kolejowe przez patrole wyposażone m.in. w mobilne centra monitoringu, wykorzystywane w miejscach zagrożonych kradzieżami. Do dyspozycji podróżnych jest całodobowy numer alarmowy SOK: 22 474 00 00.

Działanie prewencyjne GITD

O bezpieczeństwo na drogach w czasie wakacji będą dbali m.in. inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Kontrolowani będą głównie kierowcy pojazdów ciężarowych i autokarów. Inspektorzy sprawdzą w jakim stanie technicznym znajdują się te pojazdy oraz czy ich kierowcy są wypoczęci oraz trzeźwi.

W ramach akcji „Bezpieczny autokar”, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego będą prowadzili wzmożone kontrole drogowe autokarów przewożących turystów na wypoczynek. Kontrole będą odbywały się w miejscu odjazdu autokaru lub wojewódzkie inspektoraty wyznaczą stałe punkty kontroli, do których autokar będzie mógł podjechać przed wyjazdem. Dodatkowo kontrole będą odbywały się na głównych szlakach komunikacyjnych. Istnieje możliwość skontrolowania autokaru tuż przed wyjazdem. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mailowy z właściwym wojewódzkim inspektoratem transportu drogowego. Numery telefonów do WITD dostępne są na stronie internetowej Inspekcji

ITD będzie sprawdzać również, czy są przestrzegane weekendowe ograniczenia w poruszaniu się po drogach, obowiązujące w wakacje pojazdy lub zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Inspektorzy będą interweniować także w przypadku rażąco łamiących przepisy ruchu drogowego kierowców samochodów osobowych.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK