| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - usługi > Kto odpowiada za bagaż zniszczony w czasie podróży?

Kto odpowiada za bagaż zniszczony w czasie podróży?

Za rzeczy, które podróżny przewozi ze sobą pod własnym nadzorem, przewoźnik ponosi odpowiedzialność tylko, o ile szkoda powstała z jego winy. Pamiętaj zawsze o tym, by udokumentować fakt zniszczenia bagażu.

Zasadą jest, że jeśli w wyniku nieoczekiwanego zdarzenia bagaż pasażera ulegnie uszkodzeniu lub zniszczeniu, odpowiedzialność za szkodę ponosi przewoźnik. Ale to na podróżnym spoczywa ciężar dowodu. Aby uzyskać odszkodowanie musi więc wykazać winę przewoźnika a także związek przyczyno skutkowy między zachowaniem kierującego a powstałą szkodą.

Zobacz również serwis: Prawa konsumenta

Nie zawsze będzie to proste. Gdyby do zdarzenia, którego efektem jest uszkodzony bagaż, doszło w wyniku kolizji lub wypadku drogowego, przewoźnik może uchylić się od odpowiedzialności, wskazując na winę innego uczestnika ruchu lub siłę wyższą. W takim wypadku konieczne jest jednak jednoznaczne wskazanie sprawcy zdarzenia.

Jeżeli nie będzie wątpliwości co do osoby, która zawiniła, ewentualne roszczenia należy kierować bezpośrednio do jej ubezpieczyciela OC. Warto wspomnieć, że zgodnie z orzecznictwem sądów, nawet jeśli nie udało się zidentyfikować sprawcy, to i tak nie można wykluczyć odpowiedzialności firmy transportowej.

Znikome szanse ma natomiast podróżny, który będzie chciał przypisać przewoźnikowi winę za kradzież bagażu podręcznego.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Przede wszystkim właściciel uszkodzonego bagażu powinien pamiętać o właściwym udokumentowaniu szkody. Należy zadbać by policja wpisała do protokołu wypadku fakt uszkodzenia zawartości naszej torby. Warto też sfotografować zniszczenia i poprosić o kontakt do świadków zdarzenia.

Zadbaj o udokumentowanie faktu zniszczenia bagażu.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK