REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawa klientów Amber Gold

Złoto.
Złoto.

REKLAMA

REKLAMA

Klienci Amber Gold po upadku spółki mogą dochodzić swoich praw w ramach postępowania upadłościowego lub w drodze procesu cywilnego i egzekucji sądowej.

REKLAMA

W chwili obecnej trudno jednoznacznie ocenić na ile skuteczne mogą okazać się działania, polegające na odzyskaniu powierzonych środków pieniężnych na podstawie umowy ze spółką, która znalazła się w stanie upadłości. Sytuacja ta jest uzależniona przede wszystkim od ustaleń co do wielkości majątku, jakim wciąż dysponuje spółka (różne wstępne szacunki mówią o kilkudziesięciu milionach złotych) oraz od ustaleń dotyczących tego majątku, który został ze spółki bezprawnie wyprowadzony, a który można „wydobyć” stosując instrumenty prawne opisane powyżej. W tym zakresie kluczowe będą ustalenia prowadzonego postępowania karnego oraz współpraca przyszłego syndyka (jeśli sąd ogłosi upadłość) z organami ścigania.

REKLAMA

I. Klienci, którzy powierzyli podmiotowi gospodarczemu / znajdującemu się w stanie upadłości lub wnioskującemu o upadłość / środki pieniężne na podstawie zawartych z tym podmiotem umów, mogą dochodzić swoich roszczeń za sprawą skorzystania z dwóch podstawowych możliwości:

a. Dochodzenie roszczeń w ramach postępowania upadłościowego wobec spółki / znajdującej się w stanie upadłości lub wnioskującej o upadłość /

Jeżeli sąd ogłosi upadłość spółki, to wszystkie zobowiązania pieniężne podmiotu gospodarczego wobec jej klientów staną się wymagalne, co oznacza, że wszystkie osoby, które powierzyły spółce swoje pieniądze (nawet wpłacone na lokaty długoterminowe), będą mogły wziąć udział w postępowaniu upadłościowym (sąd ogłoszeniem wezwie wszystkich wierzycieli do zgłoszenia swoich roszczeń) i dochodzić zwrotu swoich należności w ramach tego postępowania (art. 91 Prawo Upadłościowe i Naprawcze).

Zobacz również: Klienci Amber Gold szykują pozew zbiorowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W takim przypadku roszczenia klientów podmiotu gospodarczego zaspokajane będą z funduszy uzyskanych w drodze likwidacji majątku spółki, polegającej głównie na jego sprzedaży. Należy podkreślić, że spłata zobowiązań upadłej spółki będzie mogła być dokonywana nie tylko z majątku, który w chwili obecnej jest już zidentyfikowany i został zabezpieczony. Gdyby bowiem okazało się, że spółka w ostatnich miesiącach wyzbyła się (darowała, sprzedała itp.) należących do niej składników majątkowych, bezpłatnie lub w zamian za świadczenia, których wartość rażąco odbiega od wartości tych składników, to takie wyzbycie się jest z mocy prawa bezskuteczne (art.127 i 128 PUiN). Ustanowiony przez sąd syndyk będzie mógł dochodzić zwrotu przedmiotowych składników w postępowaniu sądowym (art. 132 PUiN). Odzyskane składniki majątkowe wejdą do masy upadłości, następnie zostaną spieniężone przez syndyka, a otrzymane kwoty przeznaczone na spłatę wierzycieli.

b. Dochodzenie roszczeń w ramach procesu cywilnego i egzekucji sądowej

REKLAMA

Klienci spółki mogą dochodzić od niej swoich roszczeń również na drodze procesu cywilnego, z tym, że jeżeli sąd ogłosi upadłość podmiotu gospodarczego, to postępowania toczące się w trybie procesu zostaną zawieszone i będą mogły być podjęte przeciwko syndykowi dopiero wówczas, gdy w postępowaniu upadłościowym dane roszczenie nie zostanie umieszczone na liście wierzytelności.

Korzystając z drogi procesu, wierzyciele mogą albo wytoczyć indywidualne powództwa, albo wnieść pozew zbiorowy na podstawie ustawy z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. W każdym z tych przypadków mogą też wystąpić już w momencie składania pozwu (a nawet jeszcze wcześniej) z wnioskiem o zabezpieczenie powództwa, co ułatwia zaspokojenie roszczenia. Po uzyskaniu wyroku zasądzającego dochodzoną kwotę, każdy zainteresowany może wystąpić o wszczęcie egzekucji przeciwko spółce na podstawie tego wyroku.

Należy podkreślić, iż również w przypadku dochodzenia roszczeń na drodze procesu cywilnego, a następnie egzekucji sądowej zasądzonych należności przepisy prawa dają możliwość zaspokojenia wierzyciela nie tylko z majątku, którym aktualnie dysponuje spółka, lecz także z tych przedmiotów majątkowych, które z pokrzywdzeniem wierzycieli zostały wyprowadzone ze spółki.

Zobacz także: Niedozwolone klauzule w umowach o kredyt hipoteczny

I tak, wierzyciel może skorzystać np. z tzw. skargi pauliańskiej, przy pomocy której można uzyskać stwierdzenie bezskuteczności czynności prawnych spółki, w wyniku których osoby trzecie uzyskały jakąś korzyść majątkową z pokrzywdzeniem wierzycieli (art. 527 Kodeksu cywilnego). Może to dotyczyć np. wszelkiego rodzaju darowizn czy umów, które przewidywały świadczenie na rzecz osoby trzeciej nieekwiwalentne w stosunku do świadczenia tej osoby na rzecz spółki (np. oczywiście zawyżone wynagrodzenie za usługi). Uznanie takich czynności za bezskuteczne oznacza, że składniki majątkowe, których one dotyczyły, stanowią nadal własność spółki, a zatem, że wierzyciele w toku egzekucji mogą zaspokoić swoje roszczenia wobec spółki także z tych składników.

Stosownie do okoliczności, wierzyciele spółki mogą wykorzystać także przepisy dotyczące tzw. pozorności czynności prawnej (art. 83 Kodeksu cywilnego). Pozorna czynność prawna jest nieważna. Jeśli więc spółka, w celu wyprowadzenia z niej majątku, zawierała z określonymi osobami (np. członkiem swego zarządu) umowy o charakterze pozornym (np. pozorne sprzedaże, pozorne umowy o świadczenie usług), to można uzyskać w sądzie ustalenie nieważności takich czynności. Takie ustalenie potwierdza, że składnik majątkowy objęty daną czynnością stanowi w dalszym ciągu własność spółki, co oznacza, że w toku egzekucji wierzyciel spółki może zaspokoić swoje roszczenie także z tego składnika. Gdyby osoba trzecia, która na mocy pozornej czynności uzyskała od spółki przedmiotowy składnik nie chciała zwrócić go spółce, to wierzyciele spółki w toku postępowania egzekucyjnego przeciwko niej będą uprawnieni do zajęcia wierzytelności spółki w stosunku do tej osoby o zwrot w/w składnika. W ten sposób będą mogli uzyskać zaspokojenie bezpośrednio od osoby dysponującej przedmiotowym składnikiem (art. 887 §1 Kodeksu postępowania cywilnego w zw. z art. 902 tego Kodeksu).

II. W świetle obowiązujących przepisów klienci podmiotu gospodarczego, któremu powierzyli oni środki pieniężne posiadają pewne możliwości odzyskania środków także w drodze dochodzenia roszczeń od członków zarządu spółki.

a. Dochodzenie niezaspokojonych roszczeń wobec spółki od członków zarządu na podstawie art.299 Kodeksu spółek handlowych (dalej: „k.s.h.”)
W przypadku gdyby egzekucja prowadzona przeciwko podmiotu gospodarczego (czy to uniwersalna, tj. w ramach postępowania upadłościowego, czy to singularna, tj. w ramach egzekucji sądowej) okazała się bezskuteczna, istnieje możliwość dochodzenia należności wobec spółki od członków jej zarządu (art. 299 k.s.h.). W takim przypadku wierzyciel spółki musi jedynie wykazać przed sądem, iż nie uzyskał zaspokojenia swoich należności od spółki. Natomiast członek zarządu, aby uwolnić się od odpowiedzialności za spłatę tych należności będzie musiał udowodnić, że we właściwym czasie został złożony wniosek o upadłość spółki albo że niezgłoszenie takiego wniosku nastąpiło bez jego winy bądź też że mimo niezgłoszenia wniosku wierzyciel nie poniósł szkody. W przypadku uzyskania wyroku zasądzającego roszczenie od członka zarządu wierzyciel spółki będzie mógł skierować egzekucję także do majątku tej osoby.

b.  Dochodzenie odszkodowania od członków zarządu spółki na zasadach ogólnych
Istnieje także możliwość dochodzenia przez klientów podmiotu gospodarczego od członków jej zarządu odszkodowania na zasadach ogólnych, tj. przede wszystkim na podstawie art.415 Kodeksu cywilnego dotyczącego tzw. odpowiedzialności deliktowej. Odpowiedzialność ta uwarunkowana jest wykazaniem szkody poniesionej przez daną osobę, bezprawnego działania członka zarządu oraz związku przyczynowego pomiędzy tym działaniem a szkodą.

Należy przypomnieć, że przeciwko prezesowi spółki toczy się postępowanie karne obejmujące kilka zarzutów. Gdyby w wyniku tego postępowania prezes spółki został uznany za winnego np. oszustwa popełnionego na szkodę klientów podmiotu gospodarczego, to takie orzeczenie znacznie ułatwiłoby klientom spółki dochodzenie odszkodowania od prezesa na podstawie przepisów o odpowiedzialności deliktowej.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

Bon energetyczny 2024 - dla kogo, ile będzie wynosił? Kryteria dochodowe to 2500 zł albo 1700 zł na osobę

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon energetyczny ma być wypłacany już od lipca 2024 r.

Premier Tusk: babciowe można zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe. To pieniądze dla młodej mamy, która chce pójść do pracy - na opiekuna dla dziecka

Potocznie zwane "babciowe" to po prostu pieniądze dla młodej mamy, która chce wrócić do pracy, ale musi znaleźć opiekuna. Może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe - powiedział premier Donald Tusk, odpowiadając na pytanie, czy dziadkowie na to nie zasługują.

Majówka 2024 - ceny noclegów. Powinno być taniej niż w zeszłym roku. Jest kilka powodów. Ile trzeba (średnio) zapłacić za nocleg?

Koszt wyjazdu na majówkę w 2024 roku nie powinien już tak obciążyć portfela statystycznego Polaka jak w zeszłym roku. Wtedy stawki w ciągu roku rosły średnio o 20%. Dziś w większości kurortów wolnych pokoi jest więcej, a dzięki temu średnie stawki są odrobinę chociaż niższe niż przed rokiem.

REKLAMA

Emerytura to prawo a nie obowiązek. ZUS: można sporo zyskać przechodząc na emeryturę później: Ulga podatkowa i wyższa emerytura

Jak wiadomo nie każdy senior przechodzi od razu na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Wiele osób ma tego świadomość i - jeżeli tylko rodzaj pracy i zdrowie na to pozwalają - przechodzą na emeryturę później wiedząc, że dłuższa aktywność zawodowa i dłuższy okres płacenia składek przekładają się na wyższą emeryturę. ZUS wskazuje, że są też i dodatkowe korzyści z dłuższej pracy w postaci ulgi zwalniającej z podatku. 

Podatek od posiadania psa w 2024 roku - zostało mało czasu na zapłacenie tej daniny!

Podatek od posiadania psa trzeba zwykle opłacać do 30 kwietnia każdego roku. W przypadku gdy podatnik staje się właścicielem pupila w trakcie roku kalendarzowego, wtedy daninę należy uiścić najczęściej w ciągu 2 miesięcy od daty wejścia w posiadanie czworonoga. Warto mieć na uwadze, że nieuiszczenie podatku od psa może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.

REKLAMA