| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - usługi > Czym jest spedycja

Czym jest spedycja

Dokonanie międzynarodowego przewozu towarów jest często skomplikowaną operacją. W takich sytuacjach bardzo często najlepszym rozwiązanie będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnego spedytora.

Kim jest spedytor? Jest to profesjonalny przedsiębiorca, który w swojej działalności zajmuje się organizowaniem przewozu towarów. Jeżeli kupiliśmy jakąś rzecz w Stanach Zjednoczonych, a nie wiemy, jak zorganizować transport towaru do Polski, czy też jak dokonać odprawy celnej, powinniśmy się zwrócić do przedsiębiorstwa spedycyjnego.

Podpisując odpowiednią umowę będziemy mogli liczyć na pomoc w zorganizowaniu całej operacji. Przedmiotem umowy spedycji jest wysłanie lub odbiór przesyłki, ewentualnie świadczenie innych usług związanych z jej przewozem. Stronami umowy spedycji jest dający zlecenie oraz spedytor.

W zależności od konkretnej umowy spedytor dokona za na sprawdzenia stanu przesyłki, sporządzi dokumenty przewozowe, wyszuka przewoźnika oraz zawrze umowę przewozu, a także załatwi wszelkie formalności celne. Od spedytora możemy również oczekiwać porad, dotyczących sporządzania dokumentów handlowych związanych z przewozem. Wszelkie te czynności spedytor dokona za nas w zamian za wynagrodzenie.

Istotnym uprawnieniem spedytora jest ustawowe prawo zastawu na przesyłce, przysługujące przedsiębiorcy w celu zabezpieczenia swoich roszczeń o przewoźne, prowizję lub zwrot wydatków przez niego poniesionych (art. 802 ust. 1 kodeksu cywilnego). Zastaw taki przysługuje spedytorowi do czasu zaspokojenia jego roszczeń.

Spedytor zobowiązując się dokonać na nasze zlecenie usług spedycyjnych ponosi odpowiedzialność z tytułu uszkodzenia, utraty lub ubytku przesyłki. Roszczenia wynikające z umowy spedycji mają jednak szybki termin przedawnienia. Zgodnie z art. 803 ust. 1 kodeksu cywilnego roszczenia te przedawniają się z upływem roku. Termin przedawnienia zaczyna biec od dnia dostarczenia przesyłki. 

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93)

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK