| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - usługi > Zajęcie rachunku bankowego

Zajęcie rachunku bankowego

Zajęcie rachunku bankowego, nazywane również zablokowaniem konta bankowego, dopuszczalne jest na gruncie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy Prawo bankowe. Z rachunku bankowego nie może zostać zajęta kwota wolna od zajęć, która wynosi w 2014 roku 11 469,96 zł.

Zajęcie rachunku bankowego – przyczyny

Do przyczyn zajęcia rachunku bankowego zaliczyć można m.in.:

  • zaległości finansowe wobec organów państwowych,
  • egzekucję komorniczą,
  • niespłacany kredyt hipoteczny,
  • niezapłacony mandat w wysokości 300 złotych,
  • środki pochodzące lub mające związek z przestępstwem. Zgodnie z art. 106 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz.U. 1997 nr 140 poz. 939) bank jest uprawniony do zablokowania wskazanych środków. Może tego dokonać maksymalnie na 72 h. W takiej sytuacji bank jest także zobowiązany do skierowania informacji do prokuratury.

Zobacz również: Umowa rachunku bankowego

Kto może zablokować konto w bankowe?

Podmioty uprawnione do zajęcia konta bankowego wskazane są w szeregu aktów prawnych. Przykładowo wymienić należy: Urząd Skarbowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jednostki samorządu terytorialnego, komornika oraz Izbę Celną.

Zajęcia konta bankowego nie dokonuje bank. Warto podkreślić, że do zajęcia konta bankowego uprawnione są wyżej wskazane podmioty. Bank realizuje jedynie polecenie danej instytucji.

Zajęcie rachunku bankowego – na czym polega?

Zablokowanie środków znajdujących się na rachunku bankowym polega na uniemożliwieniu właścicielowi swobodnego dysponowania nimi. Nie ma on możliwości, by dokonać wypłaty zajętej kwoty bez zgody organu egzekucyjnego. Dotyczy to tylko tej kwoty środków, która została zajęta. Warto pamiętać o konieczności pozostawienia do dyspozycji kwoty wolnej od zajęcia. Art. 54 z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz.U. 1997 nr 140 poz. 939) wskazuje ustawowe zwolnienie od zajęcia określonej kwoty środków pieniężnych znajdujących się na zajętym rachunku. Zwolnione od zajęcia są środki do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres bezpośrednio poprzedzający dzień wystawienia tytułu wykonawczego. Przeciętne wynagrodzenie w IV kwartale 2013 r. wynosiło 3 823,32 zł (trzykrotność to 11 469,96 zł). Oznacza to, że właściciel zablokowanego rachunku może swobodnie dysponować środkami w ramach tej kwoty (niezależnie od wysokości blokady). Dysponuje także środkami przewyższającymi kwotę zajęcia.

Z przywileju kwoty wolnej można zrezygnować. Jest to zasadne, gdy chcemy szybciej spłacić całe zadłużenie. Wystarczy wówczas złożyć odpowiedni wniosek (pisemne oświadczenie) w oddziale banku.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bogacz Bartoszewicz Kancelaria Radców Prawnych

Obsługa prawna klientów indywidualnych i przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »