| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sądzie > Uznanie klauzuli umownej za niedozwoloną

Uznanie klauzuli umownej za niedozwoloną

Zarzut stosowania przez przedsiębiorcę klauzul niedozwolonych w konkretnej umowie może być zgłoszony przez konsumenta w każdym postępowaniu sądowym.

Konsumenci, którzy uważają, iż postanowienia umowne naruszają ich interesy w rażący sposób i stanowią niedozwoloną klauzulę umowną, mogą swoich praw dochodzić w sądzie. Sądowe postępowanie dotyczące takich klauzul dzieli się na kontrolę konkretną oraz abstrakcyjną.

Incydentalna (konkretna) kontrola klauzul niedozwolonych może nastąpić w jakimkolwiek postępowaniu sądowym. Konsument może w trakcie sprawy powołać się na fakt, iż do treści umowy została włączona klauzula niedozwolona, która rażąco narusza jego interesy (art. 3851 Kodeksu cywilnego).

Kontrola incydentalna dotyczy konkretnej umowy, a orzeczenie sądu wywołuje skutki jedynie pomiędzy stronami umowy (nie oznacza, że dane postanowienie zostanie np. wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych).

Konsument wnosi pozew przeciwko przedsiębiorcy o nakazanie wykonania zobowiązania. Jednocześnie w postępowaniu sądowym podnosi zarzut, iż postanowienie dające przedsiębiorcy prawo do wypowiedzenia z ważnych przyczyn stanowi niedozwoloną klauzulę umowną.

Oprócz tego możliwe jest dochodzenie przez konsumentów sądowego stwierdzenia, iż przedsiębiorca stosuje w zawieranych na podstawie wzorca umowach klauzule niedozwolone. W takiej sytuacji wnoszone jest do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie specjalne powództwo, przewidziane w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. Jest to wyraz tzw. abstrakcyjnej kontroli. Z takim powództwem może wystąpić każdy, kto według oferty pozwanego mógłby zawrzeć z nim umowę zawierającą postanowienie, którego uznania za niedozwolone żąda się pozwem (art. 47938 Kodeksu postępowania cywilnego).

Kontroli na podstawie art. 47938 Kodeksu postępowania cywilnego może żądać osoba mieszkająca w bloku, w którym swoje usługi oferuje operator telewizji kablowej.

Podstawy prawne:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.),

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 nr 43 poz. 296 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK