| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sądzie > Jakich roszczeń będzie można dochodzić w postępowaniu grupowym?

Jakich roszczeń będzie można dochodzić w postępowaniu grupowym?

Od 19 lipca 2010 r. będzie można wnosić do sądu pozwy grupowe. Postępowanie grupowe będzie jednak ograniczone do trzech kategorii spraw. Skorzystają głównie konsumenci.

Sądem właściwym dla rozstrzygania powództwa będzie sąd okręgowy, który rozpozna sprawę w składzie 3 sędziów. Z roszczeniem grupowym będzie mogła wystąpić grupa minimum 10 osób, których żądania są oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej.

Powództwo w imieniu grupy wytoczy reprezentant grupy. Może nim być również osoba spoza zainteresowanych osób, np. powiatowy (miejski) rzecznik konsumentów. Możliwość podjęcia się reprezentacji grupy przez ten drugi podmiot jest szczególnie istotne dla konsumentów, zwłaszcza w sprawach, w których będą występowały liczne grupy.

Poza tym reprezentowani przez rzecznika będą mogli liczyć na jego profesjonalizm.

Roszczenie musi się opierać na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej. Przykładem pozew grupy konsumentów przeciwko przedsiębiorcy stosującego względem nich niedozwolone klauzule umowne.

Zobacz również serwis: Niedozwolone klauzule umowne

Ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym wprowadza jednak spore ograniczenia co do sytuacji, w których można wystąpić z powództwem grupowym. Będzie to możliwe jedynie w sprawach:

  • o ochronę konsumentów;
  • z tytułu czynów niedozwolonych z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych.

Wyłączenie roszczeń związanych z dobrami osobistymi może oznaczać, że spod reżimu postępowania grupowego będą wyłączone roszczenia związane np. z utratą zdrowia.

Zobacz również serwis: W sądzie

W przypadku roszczeń pieniężnych niezbędne będzie również ujednolicenie roszczeń w ramach grupy. Chodzi o to, by sąd rozstrzygając o zasadności roszczeń grupy nie musiał dla każdego z poszkodowanych określać osobno wysokości odszkodowania. Dlatego też w postępowaniu grupowym będą one dochodzone w zryczałtowanej wysokości.

Ustawa daje jednak możliwość, by ujednolicenie roszczeń nastąpiło w podgrupach, składających się minimum z dwóch osób.

25 osób dochodzi odszkodowania w związku ze szkodą wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Roszczenia 20 osób zostały ujednolicone w jednej grupie po 25 tys. zł dla każdego. Pozostałe 5 osób żąda 15 tys. zł dla każdego.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK