| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sądzie > Do jakiego sądu pozwać przedsiębiorcę

Do jakiego sądu pozwać przedsiębiorcę

Decydując się na wystąpienie z powództwem przeciwko przedsiębiorcy podstawową kwestią jest prawidłowe oznaczenie właściwego sądu. Poniżej znajdują się podstawowe zasady, jakie powinniśmy znać wchodząc w spór sądowy.

O tym, gdzie mamy wnieść nasz pozew decydują przepisy kodeksu postępowania cywilnego dotyczące właściwości miejscowej. Jeżeli nasze roszczenia wynikają z umowy zawartej z przedsiębiorcą mamy do wyboru kilka opcji.

Po pierwsze zgodnie z art. 27 k.p.c. chcąc pozwać przedsiębiorcę możemy skorzystać z przepisów o właściwości ogólnej. Według nich powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w okręgu w których pozwany ma miejsce zamieszkania. Jeżeli wytaczamy powództwo przeciwko osobie prawnej, to zgodnie z właściwością ogólną czynimy to w okręgu, w którym pozwana ma siedzibę (art. 30).

Jan Kowalski chce pozwać przedsiębiorcę, który mieszka w Warszawie na jednej z ulic dzielnicy Wawer. Wtedy też według właściwości ogólnej sądem właściwym miejscowo będzie Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ lub Sąd Okręgowy dla Warszawy Pragi.

Takie oznaczenie właściwego sądu jest często dla klienta bardzo trudne. Zawierając umowę z przedsiębiorcą przeważnie nie mamy informacji o jego miejscu zamieszkania, a zatem umiejscowienie sądu właściwego będzie niemożliwe.

Jeżeli składamy pozew do sądu konieczne jest wskazanie miejsca zamieszkania pozwanego.

Znacznie dogodniejsze jest wytoczenie powództwa według tzw. właściwości przemiennej, która daje możliwość odstąpienia od zasad ogólnych. Według art. 33 kodeksu postępowania cywilnego powództwo o roszczenie majątkowe przeciwko przedsiębiorcy możemy wytoczyć przed sąd, w którym znajduje się zakład główny lub oddział, jeżeli roszczenie pozostaje w związku z działalnością zakładu lub oddziału.

W przypadku nienależytego wykonania umowy konsument może posłużyć się także art. 34 kodeksu postępowania cywilnego zgodnie z którym powództwa takie może on wytoczyć przed sąd miejsca jej wykonania. W takiej sytuacji chcąc wejść z przedsiębiorcą w spór sądowy konsument nie będzie musiał wytaczać powództwa tam, gdzie on mieszka, lecz tam, gdzie umowa była wykonana.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeksu postępowania cywilnego Dz. U. 1964 nr 43 poz. 296.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Talento

Firma konsultingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK