| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sieci > Profilowanie i śledzenie w Internecie

Profilowanie i śledzenie w Internecie

Profilowanie, śledzenie w sieci (ang. web tracking), edukacja cyfrowa oraz jawność praktyk w zakresie ochrony danych osobowych to najważniejsze tematy rezolucji przyjętych przez rzeczników ochrony danych osobowych podczas 35. Międzynarodowej Konferencji Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności.

Zamknięte obrady 68 delegacji rzeczników z 52 krajów świata odbyły się 23. i 24.  września 2013 r. 

Rezolucja dotycząca profilowania, a więc pozyskiwania z różnych źródeł informacji  o osobach, zestawiania ich i wyciągania na ich podstawie kolejnych wniosków w celu  stworzenia profilu, jest efektem debaty przeprowadzonej w czasie ubiegłorocznej  34. Konferencji Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności w Urugwaju. Uczestnicy  tegorocznej konferencji, zauważając m.in. wiele użytecznych zastosowań Big Data oraz  korzyści, jakie duże zbiory danych mogą przynieść zarówno dla biznesu, rządów, jak  i organizacji non-profit, i przywołując ogólne zasady ochrony danych i prywatności, uznali,  że zjawisko profilowania powinno być ograniczone do niezbędnego minimum. Podkreślili  również niebagatelną rolę informowania użytkowników o tym, że podlegają profilowaniu,  nawet w przypadku, gdy profilowanie odbywa się na podstawie powszechnie dostępnych  źródeł. 

Zobacz również: Pliki cookies - co powinniśmy o nich wiedzieć?

Rezolucja w sprawie jawności praktyk w zakresie ochrony danych osobowych zwraca  szczególną uwagę na konieczność informowania - w jasny i przystępny sposób – kto  i w jakim celu, gromadzi dane osobowe, jak można się z nim kontaktować oraz jakie są  sposoby żądania dostępu do danych lub ich poprawienia. Wskazuje, że osoby, których dane  są gromadzone, powinny być w sposób zrozumiały informowane o obowiązującej w danym  podmiocie polityce prywatności. 

Rezolucja w sprawie śledzenia w sieci i ochrony prywatności odnosi się do coraz  powszechniejszego zjawiska śledzenia zachowań użytkowników sieci (ang. web tracking).  Rzecznicy zwracają w niej uwagę, że tego typu monitoring zagraża prywatności i stwarza  możliwość budowania profili Internautów. Zaapelowali więc, by wszyscy interesariusze,  w tym rządy, organizacje międzynarodowe oraz dostawcy usług zapewnili, że ochrona  prywatności będzie traktowana bardziej priorytetowo przy projektowaniu i zapewnianiu usług  społeczeństwa informacyjnego w przyszłości. 

Rezolucja w sprawie edukacji cyfrowej dla wszystkich podkreśla konieczność  zapewnienia - zarówno konsumentom, jaki i przedsiębiorcom - dostępu do wiedzy dotyczącej  cyfrowej technologii, tak, by stali się oni aktywnymi, kreatywnymi oraz świadomymi  użytkownikami technologii cyfrowej. 

Rezolucja na rzecz zapewnienia ochronie danych osobowych i prywatności stałego  miejsca w prawie międzynarodowym wskazuje na pilną potrzebę stworzenia wiążącego  międzynarodowego porozumienia w sprawie ochrony danych, które zabezpiecza prawa  człowieka, chroniąc prywatność, dane osobowe i integralność sieci oraz zwiększa  przejrzystość przetwarzania danych, osiągając przy tym równowagę między poszanowaniem bezpieczeństwa a interesami gospodarczymi. Rezolucja zakłada dążenie do stworzenia  standardów prawnych w zakresie ochrony danych osobowych, które miałyby zasięg globalny. 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »