| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sieci > Co zrobić jeśli kupimy podróbkę

Co zrobić jeśli kupimy podróbkę

Podróbki od lat królują na bazarach i ulicznych straganach. Wraz z rozwojem internetu towary imitujące produkty znanych marek wkroczyły także do e-sklepów oraz portali aukcyjnych. Konsument nabywający towary w Internecie w większym stopniu narażony jest na niebezpieczeństwo kupna podróbki, niż ma to miejsce w zwykłym sklepie. Sprawdź, czego możesz się domagać, gdy zakupiony drogi sprzęt grający, kosmetyk czy element garderoby okaże się nie produktem oryginalnym a jedynie jego imitacją.

Robiąc zakupy w internecie wybieramy towary w oparciu o przedstawiony przez sprzedawcę opis oraz załączone zdjęcie. Działamy w zaufaniu, że dostarczony do domu przedmiot będzie zgodny z zapewnieniami sprzedawcy składanymi na stronie internetowej. Zdarza się jednak, iż po rozpakowaniu przesyłki przeżywamy niemiłe zaskoczenie.

Przedsiębiorca, który rozpowszechnia nieprawdziwe informacje o oferowanym produkcie (np. na temat producenta danej rzeczy), dopuszcza się tzw. nieuczciwej praktyki rynkowej. Konsumenci są przed tego rodzaju działaniami przedsiębiorców szczególnie chronieni.

Konsument, który nabył towar podrobiony a sprzedawca informował o oryginalności produktu może żądać naprawienia powstałej szkody a przede wszystkim unieważnienia zawartej umowy z obowiązkiem wzajemnego zwrotu świadczeń. Sprzedawca ma również obowiązek zwrotu kosztów związanych z nabyciem towaru.

Dodatkowo konsument, którego interes został naruszony przez zastosowaną nieuczciwą praktykę rynkową może się domagać

  • zaniechania tej praktyki,
  • usunięcia skutków tej praktyki,
  • złożenia jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie,
  • zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny związany ze wspieraniem kultury polskiej, ochroną dziedzictwa narodowego lubochroną konsumentów.

Sprzedawca produktów podrobionych, oprócz odpowiedzialności wobec konsumenta podlega także odpowiedzialności karnej (również osoba wprowadzająca podróbki do obrotu).

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym (Dz. U. nr 171, poz. 1206 z późn. zm.);
  • ustawa z dnia 30 czerwca 2000 r. prawo własności przemysłowej (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r., nr 119, poz. 1117 z późn. zm.).

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji jest nieuczciwą praktyką rynkową.
Rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji jest nieuczciwą praktyką rynkową.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Nina Sosińska

Rozwojem zawodowym zajmuję się już od 35 lat. Jestem nauczycielem, trenerem, coachem, facylitatorem i konsultantem. W 2004 roku otrzymałam zaszczytny tytuł laureatki konkursu „Dyrektor Personalny Roku 2004”. W roku 2006 wygrałam konkurs „Najlepsza Strategia HR” ogłoszony na konferencji Kadry. W 2006 roku założyłam więc własną firmę: HR High Touch. Od tego czasu pomagam konsultantom, trenerom, coachom i mentorom w planowaniu oraz w realizacji projektów rozwoju zawodowego poprzez dostarczanie im najbardziej rzetelnych i wszechstronnych narzędzi i rozwiązań. Uczę, jak je stosować. W mojej pracy stosuję najbardziej rzetelne i uniwersalne międzynarodowe narzędzia: • System Facet5 • Platforma Neurozmiany Momentor • Rozwiązania on-line służące zbieraniu opinii i ocen metodą 360 stopni oraz NeuroView (ocena poziomu zaufania w zespole metodą 180 stopni) Jestem autorką dwóch książek: „Magia Rozwoju Talentów” i „Magia Motywacji”. “Magia Rozwoju Talentów” została wyróżniona przez czytelników jako jedna z tych książek, które miały największy wpływ na ich rozwój zawodowy:

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK