| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sieci > Zwrot towaru zakupionego na licytacji

Zwrot towaru zakupionego na licytacji

Kupiłem telefon komórkowy w sklepie internetowym. Następnego dnia chciałem go oddać korzystając z prawa do namysłu. Sprzedawca powiedział mi jednak, że nie odstąpić od umowy ponieważ telefon został zakupiony na licytacji. Czy miał racje?

Każdy towar kupiony w sklepie internetowym można zwrócić bez podania przyczyny w ciągu 10 dni od momentu wydania towaru, czyli chwili kiedy konsument otrzymał przesyłkę. Od tej zasady istnieją jednak pewne wyjątki.

Przepisów ustawy o sprzedaży na odległość nie stosuje się m.in. do umów sprzedaży z licytacji. W związku z tym z prawa do rezygnacji, czyli skorzystania z prawa do odstąpienia od umowy konsument nie może skorzystać. Dopuszczalne jest natomiast skorzystanie z prawo do namysłu, jeżeli towar został zakupiony w formie „kup teraz”. Dlatego też zanim podejmiemy decyzje o kupnie zastanówmy się w jakiej formie chcemy to uczynić.

Podstawa prawna:

art. 16 ust. 1 pkt. 10 ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. z 2000 r., nr 22, poz. 271 z późn. zm.).

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Zatrudnienia KS Service

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »