| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sieci > Co zrobić, żeby zakupy w sieci były bezpieczniejsze

Co zrobić, żeby zakupy w sieci były bezpieczniejsze

Zakupy w sklepach internetowych są wygodne, szybkie i przyjemne. Sprzedawcy kuszą niższą ceną, dostępnością przez 24 godziny na dobę oraz dużym wyborem. Jednak kupowanie w sieci wiąże się również z pewnymi zagrożeniami.

Są sklepy, które współpracują z innymi firmami z tej samej lub pokrewnej branży. Proponują np. przekazywanie informacji klientowi o korzystnych promocjach lub usługach specjalnych danego przedsiębiorcy. Sklep internetowy może pochwalić się, że świadczy usługi kompleksowo, natomiast stwarza to zagrożenie dla klienta, że jego dane zostaną przekazane do innego sprzedawcy. Informacje jakie mogą zostać przekazane to przede wszystkim imię i nazwisko klienta, adres e-mail.

Jak się chronić

Nie wolno ujawniać informacji poufnych, chyba że są niezbędne do wykonania umowy sprzedaży.

Przede wszystkim należy sprawdzić oświadczenie przedsiębiorcy dotyczące zasad zachowania poufności informacji. Trzeba zwrócić uwagę na to, po co w ogóle firma je zbiera, w jaki sposób to robi oraz jak zamierza je wykorzystać. Oświadczenie takie niekiedy występuje pod nazwą „ochrona prywatności” i powinno zawierać:

  • szczegółowy opis gromadzonych o użytkowniku informacji;
  • informacje dotyczące sposobu dostępu do danych osobistych, które są w posiadaniu sklepu (powinna istnieć możliwość zmiany bądź usunięcia tych danych, jeżeli są nieprawidłowe);
  • informacje o tym, w jaki sposób można uniemożliwić dalsze gromadzenie informacji;
  • wskazanie osoby odpowiedzialnej za ochronę prywatności w tej witrynie.

Jeżeli na stronie internetowej sklepu, podczas składania zamówienia, proszą nas o podanie bardzo szczegółowych danych np. o numerze rachunku bankowego, numeru ubezpieczenia itp., to należy być bardzo czujnym. Zazwyczaj tego typu informacje nie są niezbędne do zrealizowania transakcji.

Sprawdź, czy adres sieci Web, w którym chcemy podać np. nr karty kredytowej rozpoczyna się od ciągu https i czy w prawej dolnej części ekranu jest wyświetlana ikona zamkniętej kłódki.

Czytamy regulaminy

Regulamin jest zbiorem zasad, na jakich dana usługa bądź sprzedaż towarów ma być dokonana. Są w nim wskazane prawa i obowiązki obu stron: sprzedawcy i kupującego. Dlatego też warto jest zapoznać się z jego treścią, nawet jeżeli jest spisana na kilku stronach drobnym druczkiem, zanim podejmiemy decyzje o zawarciu umowy z danym przedsiębiorcą. Dzięki temu będziemy świadomi co tak naprawdę nam przysługuje i czego może żądać od sklepu. Trzeba zwrócić uwagę m.in. na koszty transakcji – koszty transportu, a w przypadku zakupów od zagranicznego przedsiębiorcy również opłaty podatkowe, cło.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Tabędzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK