| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sieci > Kara za naruszenie ustawy o ochronie danych osobowych w 2018 r.

Kara za naruszenie ustawy o ochronie danych osobowych w 2018 r.

Zgodnie z rozporządzeniem PE i Rady UE 2016/679 czekają nas duże zmiany w zakresie zasad ochrony danych osobowych. Dotyczą one w szczególności zakresu odpowiedzialności karnej, cywilnej oraz administracyjnej za naruszenie ustawy o ochronie danych osobowych.

W związku z powyższym podmioty publiczne nie wymienione powyżej np. jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki, związki metropolitalne, jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe nie będą karane na podstawie nowych przepisów.

Zobacz też: Postępowanie administracyjne

Zgodnie z art. 53 ust 1 projektu Prezes Urzędu będzie mógł na wniosek podmiotu ukaranego odroczyć uiszczenie kary pieniężnej albo rozłożyć ją na raty ze względu na ważny interes wnioskodawcy.

Wysokość i zasady nakładania administracyjnych kar pieniężnych zostały określone w z art. 83 w dziale pt. „Ogólne warunki nakładania kar pieniężnych” w omawianej regulacji  UE.

Górna granica kary wyznaczona w rozporządzeniu  UE to 20 mln EUR . W przypadku przedsiębiorców kara może wynieść 2% bądź 4% całkowitego rocznego światowego obrotu z poprzedniego roku obrotowego. Warto podkreślić, iż wysokość sankcji będzie zależna od m. in. rodzaju, charakteru, wagi, czasu trwania naruszenia i innych kryteriów wskazanych w rozporządzeniu  UE.

Odpowiedzialność cywilna

Zgodnie z założeniami projektu każda osoba, której prawa przysługujące na mocy przepisów o ochronie danych osobowych zostały naruszone, może żądać, aby podmiot, który dopuścił się naruszenia, dopełnił czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków (art. 55 projektu).

Wystąpienie z powyższym roszczeniem, nie wyłącza możliwości wystąpienia z innymi roszczeniami z tytułu naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych.

Sąd cywilny do którego wniesiono pozew z żądaniem usunięcia skutków naruszeń będzie musiał zawiadomić o tym niezwłocznie Prezesa Urzędu. W związku z toczącym się postępowaniem przed PU w tej samej sprawie Sąd może zawiesić toczące się przed nim postępowanie do czasu zakończenia postępowania przed Prezesem Urzędu (art. 57 projektu). Ponad to, sąd ma obligatoryjny obowiązek zawiadomić PU o każdym wyroku w sprawach dotyczących ochrony danych osobowych.

Zobacz też: Pozwy

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2016 poz. 922)
  2. Projekt ustawy o ochronie danych osobowych z dnia 28 marca 2017 r.
  3. Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. 2016 poz. 1870)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK