| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sieci > Czy kupując na kredyt można odstąpić od umowy

Czy kupując na kredyt można odstąpić od umowy

Zakupy dokonane w Internecie często są przez konsumentów finalizowane za pomocą kredytu. Jest on przydatny, szczególnie w sytuacji, gdy nie posiadamy akurat odpowiedniej gotówki. Jeżeli jednak okazuje, że konsument chce zrezygnować z zawartej umowy i zwrócić towar pozostaje, to umowa o kredyt ulega automatycznie rozwiązaniu.

Kredyt konsumencki przeznaczony na zakup towaru poprzez internet są to umowy na odległość i umowy o kredyt konsumencki i są one ze sobą ściśle powiązane. Konsument ma prawo się rozmyślić i odstąpić od umowy na odległość w ciągu 10 dni. Jeżeli umowa kredytu był zawarta w celu sfinalizowania tego typu transakcji, to odstąpienie od umowy przez internet jest skuteczne również wobec umowy o kredyt konsumencki.

Tak naprawdę wystarczy tylko doręczyć oświadczenia o odstąpieniu od umowy sprzedaży do sprzedawcy, jednakże dla bezpieczeństwa konsumenta lepiej jest poinformować również bank albo inną instytucję finansową o naszej rezygnacji.

Obowiązki banku

Bank, czyli kredytodawca zobowiązany jest niezwłocznie zwrócić konsumentowi wszystkie koszty, jakie ten poniósł w związku z udzielonym kredytem. Koszty, które konsument ponosi bez możliwości żądania zwrotu w przypadku odstąpienia od umowy dotyczą opłaty przygotowawczej oraz opłat związanych z ustanowieniem zabezpieczenia.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK