| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sieci > Odstąpienie od umowy ubezpieczenia zawartej przez Internet

Odstąpienie od umowy ubezpieczenia zawartej przez Internet

Umowy, które są zawierane na odległość, czyli m.in. za pośrednictwem Internetu są uprzywilejowane. Konsument może bowiem od nich odstąpić. Umowę uważa się wtedy za niezawartą.

Różne są przyczyny zawierania umów. Niekiedy decyzja o tym nie jest do końca trafna. Jeśli oferta została złożona i przyjęta w postaci elektronicznej to mamy do czynienia z tzw. umową zawartą na odległość. Jeśli już po jej zawarciu chcemy z niej zrezygnować, to można od umowy odstąpić bez podawania przyczyny. Istotne jednak jest to, w jaki sposób to zrobimy i w jakim terminie.

30 dni na odstąpienie

Odstąpienie od umowy będzie ważne jeśli złożymy oświadczenia na piśmie. Można złożyć je bezpośrednio w placówce ubezpieczyciela albo wysłać je listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

Konsument zawierający umowę ubezpieczenia na odległość znajduje się pod szczególną ochroną. Świadczy o tym fakt, że na odstąpienie od umowy ma 30 dni licząc od dnia poinformowania go o zawarciu umowy.

Po dokonaniu takiej czynności umowę uważa się za niezawartą, a osoba, która zawarła umowę ubezpieczenia jest zwolniona z wszelkich zobowiązań. Ubezpieczyciel i ubezpieczony muszą jednak zwrócić sobie to, co nawzajem otrzymały. Konsument powinien to uczynić w ciągu 30 dni od dnia odstąpienia od umowy, a przedsiębiorca w ciągu 30 dni od dnia otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

Jeżeli konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat, to może żądać od nich odsetek ustawowych od daty, kiedy dokonał przedpłaty.

Może się jednak zdarzyć tak, że od razu po zawarciu umowy usługa zacznie być wykonywana. Jeśli nie minął jeszcze termin do odstąpienia od umowy, to możemy z niej zrezygnować. Trzeba jednak mieć na uwadze, że przedsiębiorca ma prawo żądać zapłaty ceny za usługę, która rzeczywiście została wykonana. Chyba, że rozpoczął ją bez zgody konsumenta albo nie podał ceny za tę cześć usługi.

Wyjątki

Nie można odstąpić od umowy ubezpieczenie, jeśli:

  • umowa została całkowicie wykonana na żądanie konsumenta, przed upływem terminów przewidzianych do odstąpienia od umowy,
  • umowa dotyczy ubezpieczenia podróży i bagażu lub innych podobnych, jeżeli zawarte zostały na okres krótszy niż trzydzieści dni.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK