| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sieci > Protokół odbioru

Protokół odbioru

Zakupiłam na Allegro drukarkę. Dostarczona drukarka jest niestety uszkodzona, ma zbite szkło od skanera. W momencie odbioru paczki od kuriera nie widziałam na zewnątrz żadnego uszkodzenia. Sprzedawca nie chce uznać mi reklamacji. Co mogę w tej sytuacji?

W przypadku kupowania rzeczy w sklepach internetowych zamówiony towar jest przesyłany do miejsca, które nie jest nie jest miejscem spełnienia świadczenia. W razie wątpliwości poczytuje się że wydanie zostało dokonane z chwilą, gdy w celu dostarczenia rzeczy na miejsce przeznaczenia sprzedawca powierzył ją przewoźnikowi trudniącemu się przewozem rzeczy tego rodzaju. Takie ujecie sprawy ma bardzo poważne skutki dla kupującego. Bowiem z momentem wydania rzeczy, czyli w tej sytuacji przekazania paczki przez sprzedawcę przewoźnikowi, przechodzą na konsumenta korzyści i ciężary związane z rzeczą oraz niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy. W związku z tym reklamacje na uszkodzony towar należałoby złożyć do firmy kurierskiej.

Należy przy tym pamiętać, że kupujący ma obowiązek sprawdzić paczkę przy kurierze w momencie jej odbioru. Jeżeli zauważy jakieś nieprawidłowości należy to uwzględnić w protokole odbioru. Gdyby natomiast po wydaniu przesyłki zauważono ubytek lub uszkodzenie nie dające się z zewnątrz zauważyć przy odbiorze, przewoźnik ustala stan przesyłki na żądanie uprawnionego zgłoszone niezwłocznie po ujawnieniu szkody, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od dnia odbioru przesyłki.

Podstawa prawna:

  • art. 544 i 548 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn. Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.);
  • art. 74 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r., nr 50, poz. 60 z późń. zm.).

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W sytuacji przekazania paczki przez sprzedawcę przewoźnikowi, przechodzą na konsumenta korzyści i ciężary związane z rzeczą.
W sytuacji przekazania paczki przez sprzedawcę przewoźnikowi, przechodzą na konsumenta korzyści i ciężary związane z rzeczą.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK