REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Poradnik na święta: zakupy na kredyt

REKLAMA

REKLAMA

Święta to czas kiedy jesteśmy bardziej skorzy do zakupów na kredyt. Aby jednak uniknąć problemów warto najpierw dowiedzieć się kilku rzeczy o tzw. kredytach konsumenckich.

Czym jest kredyt konsumencki?

REKLAMA

Przez kredyt konsumencki rozumie się umowę, na mocy której przedsiębiorca w zakresie swojej działalności udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi kredytu w jakiejkolwiek postaci. Oznacza to, że kredytem konsumenckim będzie każda umowa, na mocy której świadczenie pieniężne konsumenta ma zostać spełnione później, niż świadczenie kredytodawcy – przedsiębiorcy. Zatem zgodnie z powyższym umową kredytu konsumenckiego będzie np. sprzedaż ratalna.

Zobacz: Na co uważać przy umowie sprzedaży ratalnej

REKLAMA

Dodatkowo niezbędnym elementem, który pozwoli zakwalifikować daną umowę, jako kredyt konsumencki jest wynikające z jej zapisów zobowiązanie konsumenta do zapłaty oprocentowania lub innych kosztów związanych z udzieleniem lub spłatą kredytu. Ogranicza się to do zawarcia w treści umowy klauzul dotyczących oprocentowania, opłat i prowizji oraz wyliczenia całkowitych kosztów kredytu.

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumencki za taki uważa się w szczególności umowę pożyczki; kredytu bankowego; umowę z odroczenie obowiązku konsumenta do spełnienia świadczenia pieniężnego; umowę, na mocy której świadczenie pieniężne konsumenta ma zostać spełnione później niż świadczenie kredytodawcy (np. sprzedaż na raty); umowę, na mocy której kredytodawca zobowiązany jest do zaciągnięcia zobowiązania wobec osoby trzeciej, a konsument - do zwrotu kredytodawcy spełnionego świadczenia (poręczenie, gwarancja bankowa).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustalenie czy dana umowa dotyczy kredytu konsumenckiego, może mieć istotne znaczenie, jako że będą do niej stosować się postanowienia ustawy o kredycie konsumenckim, w tym m.in. możliwość skorzystania z prawa odstąpienia od umowy.

Co musi znaleźć się w treści umowy

W umowie, której przedmiotem jest kredyt konsumencki, przedsiębiorca jest zobowiązany do podania określonych informacji. Według art. 4 ust. 2 ustawy o kredycie konsumenckim, konieczne jest umieszczenie w jej treści postanowień określających m.in.:

1. wysokość kredytu,
2. zasady i terminy spłaty kredytu,
3. roczną stopę oprocentowania oraz warunki jej zmiany,
4. informację o całkowitym koszcie kredytu i rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania,
5. informację o łącznej kwocie wszystkich kosztów, opłat i prowizji,
6. informację o skutkach niewykonania umowy przez konsumenta,

Zobacz serwis: Konsument w święta

Powyższe informacje musza znaleźć się w treści umowy. Umieszczenie ich w regulaminie, czy innych aktach kredytodawcy nie uznaje się za spełnienie tego obowiązku.


Prawo odstąpienia od umowy kredytu

Od umowy o kredyt można odstąpić bez podania przyczyny w terminie 10 dni od dnia zawarcia umowy. Przed upływem tego terminu nie ma obowiązku spłacenia kredytu ani oprocentowania. Przy zawieraniu umowy konsument powinien otrzymać od kredytodawcy wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy – z oznaczeniem jego imienia, nazwiska i adresu zamieszkania. Jeżeli umowa o kredyt nie zawierała takiej informacji, można od niej odstąpić w terminie 10 dni od dnia jej otrzymania na piśmie, nie później jednak niż w terminie 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Zobacz serwis: Umowy

Co z zakupioną rzeczą?

Osobną kwestią jest sytuacja, w której sprzęt zakupiony na kredyt okaże się wadliwy, a wobec niemożności naprawy my będziemy mogli odstąpić od umowy.

REKLAMA

W takiej sytuacji pojawia się pytanie co stanie się z kredytem, jeżeli skorzystamy z prawa odstąpienia od takiej umowy? Nawet w sytuacji, gdy kredytodawca i sprzedawca to jedna i ta sama osoba umowa kredytu oraz sprzedaży są od siebie odrębne i w normalnych warunkach samodzielne.

Niemniej jednak art. 13 ustawy wprowadza funkcję powiązania umów, przez co odstąpienie od umowy sprzedaży może jednocześnie wywierać skutki z odstąpieniem od umowy kredytu. Dzięki temu konsument odstępując od sprzedaży nie zostanie w kieszeni z kredytem i obowiązkiem spłaty odsetek.

Zgodnie z art. 13 w razie odstąpienia przez konsumenta od umowy, na podstawie której nabył on rzecz lub usługę, z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania, odstąpienie takie jest skuteczne również wobec umowy o kredyt konsumencki.

Zobacz serwis: Umowa sprzedaży

Przepis tego artykułu nie zawsze znajdzie jednak zastosowanie. Podwójny skutek odstąpienia będzie możliwy jedynie w sytuacji, gdy między sprzedawcą a kredytodawcą (np. bankiem) istnieje umowa, na mocy której kredyt na nabycie towarów oferowanych przez tego pierwszego jest dostępny wyłącznie od tego pierwszego.

Jan zakupił sprzęt muzyczny w sklepie X, który oferuje sprzedaż na kredyt zaciągnięty w banku Y. Bank ten kredytuje klientów sklepu na zasadzie wyłączności. W takiej sytuacji jeżeli z powodu niemożliwych do usunięcia wad konsument odstąpi od umowy zakupu sprzętu, wtedy też jednocześnie odstępuje od umowy kredytu konsumenckiego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    ZNP: Na jeden rok przywróćmy do szkół wiedzą o społeczeństwie. Inaczej zwolnienia nauczycieli albo mniejsze wynagrodzenia

    HIT zostanie zlikwidowany, a jego następca będzie wprowadzony do szkół dopiero w roku szkolnym 2025/2026. Co przez rok zrobić z nauczycielami uczącymi HITu? ZNP ma rozwiązanie.

    Komunikat MC: Będą jednolite procedury usuwania nielegalnych treści z Internetu. Nie będzie można wykorzystywać wrażliwych danych osobowych do profilowania w celach reklamowych

    Ministerstwo Cyfryzacji podało w komunikacie, że zakończyły się konsultacje projektu ustawy implementującej unijny akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act) do krajowego porządku prawnego. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w internecie, a także doprecyzować kwestie dotyczących moderowania treści.

    Ministerstwo Cyfryzacji: Zakończyły się konsultacje projektu ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Więcej przedsiębiorców zapłaci opłatę telekomunikacyjną

    Ministerstwo Cyfryzacji podało informację dotyczącą projektu ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Zmienią się stawki opłat telekomunikacyjnych. Zwiększy się też liczba przedsiębiorców telekomunikacyjnych zobowiązanych do zapłaty opłaty telekomunikacyjnej.

    Laptopy także dla nauczycieli przedszkoli i poradni psychologiczno-pedagogicznych. Kiedy? Sprawdź, co się zmienia w tej sprawie

    Określone grupy nauczycieli otrzymały w 2023 r. wsparcie na rozwój kompetencji cyfrowych. Nadal aktualne pozostaje pytanie, co z pozostałymi nauczycielami, którzy nie mogli jeszcze liczyć na bon na zakup laptopa? Czy zostaną uwzględnieni w ramach II rewizji Krajowego Planu Odbudowy? ZNP podjął działania w tej sprawie.

    REKLAMA

    Eurowybory 2024 - kiedy? Do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, do 2 maja trzeba zgłosić kandydatów na posłów do PE

    Eurowybory w Polsce odbędą się 9 czerwca 2024 roku. Natomiast do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, a do 2 maja należy zgłosić kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego.

    Morderstwo Polaka w Szwecji. Aresztowano 17-latka

    Sąd rejonowy w Huddinge, pod Sztokholmem, aresztował na dwa tygodnie 17-latka w związku z morderstwem 39-letniego Polaka. Prokuratura oskarża nastolatka o "ukrywanie przestępstwa". Yassin Z., z długimi kręconymi włosami, wszedł na salę sądową ubrany w koszulkę i spodnie dresowe, nie wykazując żadnych emocji. Przez swojego obrońcę przekazał, że "zaprzecza popełnieniu przestępstwa".

    Mniej zarobimy na zleceniach. To efekt kamienia milowego KPO. Sprawdź, od kiedy i jak zmienią się przepisy. Już wiadomo.

    Wszystkie umowy cywilnoprawne mają podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne, by Polska mogła otrzymać kolejne środki z KPO. To będzie koniec płacenia składek do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Przesądził kamień milowy KPO.

    Dramatycznie spadnie liczba ludności w Polsce. Ekspert ocenia, że konieczne będzie podwyższenie wieku emerytalnego

    W Polsce zmniejsza się liczba ludności. Programy wspierające zwiększanie dzietności to za mało, by odwrócić niekorzystne trendy. Podwyższenie wieku emerytalnego będzie konieczne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń – twierdzi prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH.

    REKLAMA

    60 proc. wełny według metki, a w rzeczywistości jej brak. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań, UOKiK nałożył kary

    Na firmy wprowadzające klientów w błąd informacją o składzie ubrań na metce UOKiK nałożył kary finansowe. "Konsumenci nie mogą samodzielnie zweryfikować składu surowcowego odzieży, muszą w tym zakresie ufać informacjom na etykiecie" - powiedział prezes Tomasz Chróstny. 

    Kodeks pracy: pracodawca musi chronić seksualność i płodność pracownika [nowy rejestr, nowelizacja]

    Nowe przepisy w kodeksie pracy mają wyeliminować (albo ograniczyć) kontakt pracowników z takimi substancjami jak toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. To tzw. substancje reprotoksyczne.

    REKLAMA