| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w Święta > Poradnik na święta: zakupy na kredyt

Poradnik na święta: zakupy na kredyt

Święta to czas kiedy jesteśmy bardziej skorzy do zakupów na kredyt. Aby jednak uniknąć problemów warto najpierw dowiedzieć się kilku rzeczy o tzw. kredytach konsumenckich.

Od umowy o kredyt można odstąpić bez podania przyczyny w terminie 10 dni od dnia zawarcia umowy. Przed upływem tego terminu nie ma obowiązku spłacenia kredytu ani oprocentowania. Przy zawieraniu umowy konsument powinien otrzymać od kredytodawcy wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy – z oznaczeniem jego imienia, nazwiska i adresu zamieszkania. Jeżeli umowa o kredyt nie zawierała takiej informacji, można od niej odstąpić w terminie 10 dni od dnia jej otrzymania na piśmie, nie później jednak niż w terminie 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Zobacz serwis: Umowy

Osobną kwestią jest sytuacja, w której sprzęt zakupiony na kredyt okaże się wadliwy, a wobec niemożności naprawy my będziemy mogli odstąpić od umowy.

W takiej sytuacji pojawia się pytanie co stanie się z kredytem, jeżeli skorzystamy z prawa odstąpienia od takiej umowy? Nawet w sytuacji, gdy kredytodawca i sprzedawca to jedna i ta sama osoba umowa kredytu oraz sprzedaży są od siebie odrębne i w normalnych warunkach samodzielne.

Niemniej jednak art. 13 ustawy wprowadza funkcję powiązania umów, przez co odstąpienie od umowy sprzedaży może jednocześnie wywierać skutki z odstąpieniem od umowy kredytu. Dzięki temu konsument odstępując od sprzedaży nie zostanie w kieszeni z kredytem i obowiązkiem spłaty odsetek.

Zgodnie z art. 13 w razie odstąpienia przez konsumenta od umowy, na podstawie której nabył on rzecz lub usługę, z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania, odstąpienie takie jest skuteczne również wobec umowy o kredyt konsumencki.

Zobacz serwis: Umowa sprzedaży

Przepis tego artykułu nie zawsze znajdzie jednak zastosowanie. Podwójny skutek odstąpienia będzie możliwy jedynie w sytuacji, gdy między sprzedawcą a kredytodawcą (np. bankiem) istnieje umowa, na mocy której kredyt na nabycie towarów oferowanych przez tego pierwszego jest dostępny wyłącznie od tego pierwszego.

Jan zakupił sprzęt muzyczny w sklepie X, który oferuje sprzedaż na kredyt zaciągnięty w banku Y. Bank ten kredytuje klientów sklepu na zasadzie wyłączności. W takiej sytuacji jeżeli z powodu niemożliwych do usunięcia wad konsument odstąpi od umowy zakupu sprzętu, wtedy też jednocześnie odstępuje od umowy kredytu konsumenckiego.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK