| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w Święta > Poradnik na święta: zakupy na kredyt

Poradnik na święta: zakupy na kredyt

Święta to czas kiedy jesteśmy bardziej skorzy do zakupów na kredyt. Aby jednak uniknąć problemów warto najpierw dowiedzieć się kilku rzeczy o tzw. kredytach konsumenckich.

Od umowy o kredyt można odstąpić bez podania przyczyny w terminie 10 dni od dnia zawarcia umowy. Przed upływem tego terminu nie ma obowiązku spłacenia kredytu ani oprocentowania. Przy zawieraniu umowy konsument powinien otrzymać od kredytodawcy wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy – z oznaczeniem jego imienia, nazwiska i adresu zamieszkania. Jeżeli umowa o kredyt nie zawierała takiej informacji, można od niej odstąpić w terminie 10 dni od dnia jej otrzymania na piśmie, nie później jednak niż w terminie 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Zobacz serwis: Umowy

Osobną kwestią jest sytuacja, w której sprzęt zakupiony na kredyt okaże się wadliwy, a wobec niemożności naprawy my będziemy mogli odstąpić od umowy.

W takiej sytuacji pojawia się pytanie co stanie się z kredytem, jeżeli skorzystamy z prawa odstąpienia od takiej umowy? Nawet w sytuacji, gdy kredytodawca i sprzedawca to jedna i ta sama osoba umowa kredytu oraz sprzedaży są od siebie odrębne i w normalnych warunkach samodzielne.

Niemniej jednak art. 13 ustawy wprowadza funkcję powiązania umów, przez co odstąpienie od umowy sprzedaży może jednocześnie wywierać skutki z odstąpieniem od umowy kredytu. Dzięki temu konsument odstępując od sprzedaży nie zostanie w kieszeni z kredytem i obowiązkiem spłaty odsetek.

Zgodnie z art. 13 w razie odstąpienia przez konsumenta od umowy, na podstawie której nabył on rzecz lub usługę, z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania, odstąpienie takie jest skuteczne również wobec umowy o kredyt konsumencki.

Zobacz serwis: Umowa sprzedaży

Przepis tego artykułu nie zawsze znajdzie jednak zastosowanie. Podwójny skutek odstąpienia będzie możliwy jedynie w sytuacji, gdy między sprzedawcą a kredytodawcą (np. bankiem) istnieje umowa, na mocy której kredyt na nabycie towarów oferowanych przez tego pierwszego jest dostępny wyłącznie od tego pierwszego.

Jan zakupił sprzęt muzyczny w sklepie X, który oferuje sprzedaż na kredyt zaciągnięty w banku Y. Bank ten kredytuje klientów sklepu na zasadzie wyłączności. W takiej sytuacji jeżeli z powodu niemożliwych do usunięcia wad konsument odstąpi od umowy zakupu sprzętu, wtedy też jednocześnie odstępuje od umowy kredytu konsumenckiego.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »