| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w Święta > Poradnik na święta: zakupy na kredyt

Poradnik na święta: zakupy na kredyt

Święta to czas kiedy jesteśmy bardziej skorzy do zakupów na kredyt. Aby jednak uniknąć problemów warto najpierw dowiedzieć się kilku rzeczy o tzw. kredytach konsumenckich.

Przez kredyt konsumencki rozumie się umowę, na mocy której przedsiębiorca w zakresie swojej działalności udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi kredytu w jakiejkolwiek postaci. Oznacza to, że kredytem konsumenckim będzie każda umowa, na mocy której świadczenie pieniężne konsumenta ma zostać spełnione później, niż świadczenie kredytodawcy – przedsiębiorcy. Zatem zgodnie z powyższym umową kredytu konsumenckiego będzie np. sprzedaż ratalna.

Zobacz: Na co uważać przy umowie sprzedaży ratalnej

Dodatkowo niezbędnym elementem, który pozwoli zakwalifikować daną umowę, jako kredyt konsumencki jest wynikające z jej zapisów zobowiązanie konsumenta do zapłaty oprocentowania lub innych kosztów związanych z udzieleniem lub spłatą kredytu. Ogranicza się to do zawarcia w treści umowy klauzul dotyczących oprocentowania, opłat i prowizji oraz wyliczenia całkowitych kosztów kredytu.

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumencki za taki uważa się w szczególności umowę pożyczki; kredytu bankowego; umowę z odroczenie obowiązku konsumenta do spełnienia świadczenia pieniężnego; umowę, na mocy której świadczenie pieniężne konsumenta ma zostać spełnione później niż świadczenie kredytodawcy (np. sprzedaż na raty); umowę, na mocy której kredytodawca zobowiązany jest do zaciągnięcia zobowiązania wobec osoby trzeciej, a konsument - do zwrotu kredytodawcy spełnionego świadczenia (poręczenie, gwarancja bankowa).

Ustalenie czy dana umowa dotyczy kredytu konsumenckiego, może mieć istotne znaczenie, jako że będą do niej stosować się postanowienia ustawy o kredycie konsumenckim, w tym m.in. możliwość skorzystania z prawa odstąpienia od umowy.

W umowie, której przedmiotem jest kredyt konsumencki, przedsiębiorca jest zobowiązany do podania określonych informacji. Według art. 4 ust. 2 ustawy o kredycie konsumenckim, konieczne jest umieszczenie w jej treści postanowień określających m.in.:

1. wysokość kredytu,
2. zasady i terminy spłaty kredytu,
3. roczną stopę oprocentowania oraz warunki jej zmiany,
4. informację o całkowitym koszcie kredytu i rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania,
5. informację o łącznej kwocie wszystkich kosztów, opłat i prowizji,
6. informację o skutkach niewykonania umowy przez konsumenta,

Zobacz serwis: Konsument w święta

Powyższe informacje musza znaleźć się w treści umowy. Umieszczenie ich w regulaminie, czy innych aktach kredytodawcy nie uznaje się za spełnienie tego obowiązku.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »