REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot nietrafionego prezentu

Aleksandra Pajewska
Zwrot nietrafionego prezentu/ fot. Fotolia
Zwrot nietrafionego prezentu/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zwrot nietrafionego prezentu to coraz częstszy problem w okresie po Świętach Bożego Narodzenia. Mimo bardzo szerokiej oferty handlowej trudno odpowiedzieć na potrzeby obdarowanego i trafić w jego gust. Jak zgodnie z prawem i skutecznie zwrócić prezent świąteczny, z którego nie jesteśmy zadowoleni?

Prezent z Internetu

Zainteresowanie dokonaniem świątecznych zakupów przez Internet systematycznie wzrasta. Konsumenci coraz chętniej korzystają z tej formy zakupów a także łączącej się z nią rozszerzonej ochrony prawnej. Jej głównym przejawem jest przysługujące klientowi tzw. prawo do namysłu. Polega ono na tym, że kupujący ma prawa w ciągu 10 dni zwrócić pełnowartościowy towar. Nie musi przy tym podawać przyczyny swojej decyzji. Jeśli więc uda nam się wyrobić we wskazanym wyżej terminie (który liczony jest od daty otrzymania towaru od sprzedającego), jesteśmy w komfortowej sytuacji.

REKLAMA

Zobacz również: Odstąpienie od umowy a osobisty odbiór towaru

Warto w tym miejscu wskazać, że towary zakupione po 25 grudnia 2014 roku będzie można zwrócić nie w ciągu 10 a w ciągu 14 dni. Taka – korzystna dla konsumentów – zmiana wynika z wejścia w życie nowej ustawy o prawach konsumenta. Jeśli sprzedający nie poinformuje o przysługujących uprawnieniach, wówczas termin ulega wydłużeniu aż do 12 miesięcy (obecnie do 3 miesięcy).

Jak zwrócić świąteczny prezent?

Skuteczne odstąpienie od umowy na odległość wymaga wysłania do sprzedawcy pisemnego oświadczenia. Warto – głównie ze względów dowodowych – wysłać je listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Drugim warunkiem jest zwrot towaru. Niestety koszty przesyłki zwrotnej obciążają samego konsumenta.

Odbiór osobisty prezentu z Internetu

Odbiór osobisty, co do zasady, nie wyłącza możliwości odstąpienia od umowy. Decydujący jest w tym przypadku sam sposób zawarcia umowy – fakt, czy została ona zawarta przez Internet (na odległość), czy w chwili odbioru towaru-prezentu, w siedzibie przedsiębiorcy. Takie stanowisko potwierdził Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w wyroku z dnia 12 czerwca 2014 r., o sygnaturze akt XVII AmA 26/13. SOKIK stwierdził, że przysługiwanie prawa do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa nie jest zależne od wybranego sposobu dostawy towaru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Brak możliwości zwrotu prezentu

Wobec niektórych kategorii świątecznych prezentów prawo odstąpienia od umowy zostało wyłączone. Konsument nie może zwrócić m.in.: prezentów wykonanych na specjalne zamówienie oraz żywności (ich charakter nie pozwala na zwrot, mogą ulec szybkiemu zepsuciu).

Zwrot prezentu do sklepu stacjonarnego

Zakupy przez Internet uzupełniają (nie wypierają) tradycyjne formy handlu. Konsumenci coraz częściej decydują się na zakupu online po uprzednim obejrzeniu i przymierzeniu towaru w sklepie stacjonarnym. Jak kształtuje się sytuacja osoby niezadowolonej ze świątecznego podarku, który został kupiony w stacjonarnej placówce sklepu?

Lepsza ochrona konsumentów - 25 grudnia 2014

Umowne prawo odstąpienia od umowy

Sytuacja konsumenta, który chce zwrócić pełnowartościowy produkt w sklepie stacjonarnym jest mniej korzystna. Obowiązujący stan prawny gwarantuje prawo do namysły tylko w przypadkach umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa oraz umów zawieranych na odległość (tj. umów zawieranych przez Internet). W przypadku tradycyjnego sklepu stacjonarnego klient może skorzystać jedynie z tzw. umownego prawa odstąpienia od umowy. Jego zasady i warunki określa bądź sama umowa bądź regulamin sklepu. Sklepy (głównie te sieciowe) gwarantują konsumentom prawa do zwrotu nieużywanego towaru w ciągu 10, 14, 28 czy 30 dni. W każdym przypadku warto zapoznać się z treścią regulaminu danego sklepu i korzystać z przysługujących praw.

Jak zwrócić prezent do sklepu?

W przypadku każdego zwrotu towaru (zarówno do sklepu stacjonarnego jak i internetowego) konsument powinien dysponować dowodem dokonania zakupu (paragonem, fakturą czy choćby wyciągiem z rachunku bankowego). Towar powinien posiadać wszystkie oryginalne metki. Może być jednak rozpakowany (zwłaszcza w przypadku zakupów przez Internet). Powyższy pogląd wyprowadzić można w najnowszego orzecznictwa SOKIK, tj. wyrok z dnia 17 listopada 2014 r., XVII AmA 136/13. Konsument, dokonujący przedświątecznych zakupów przez Internet nie ma – zdaniem SOKIK – możliwości obejrzenia i sprawdzenia produktu przed zawarciem transakcji. Zatem prawo rozpakowania, przymierzenia i oceny przydatności towaru przysługuje mu po odebraniu przesyłki.

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz.U. 2014 poz. 827).

Ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. 2000 nr 22 poz. 271 ze zm.).

Wyrok SOKIK z dnia 12 czerwca 2014 r., o sygnaturze akt XVII AmA 26/13.

Wyrok SOKIK z dnia 17 listopada 2014 r., XVII AmA 136/13

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mniej niż miesiąc dzieli nas od egzaminów ósmoklasistów i matur. Czas na naukę powoli się kończy, ale wciąż można pomóc uczniom w inny sposób. Sprawdź, co możesz zrobić.

Egzamin ósmoklasisty i matura to punkty zwrotne w edukacji szkolnej. W czasie ich trwania ważna jest nie tylko nauka, ale też świadomy odpoczynek i zdrowy sen. Warto też już na tym etapie uczyć się odpowiedniego zarządzania stresem.

Sposób rozliczania ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Blokada rachunku przedsiębiorcy i wykreślenie z rejestru VAT. Organ skarbowy powinien z należytą starannością wykazać istnienie ku temu przesłanek

Blokada firmowego rachunku i wykreślenie z rejestru VAT. Sąd administracyjny w Warszawie w dniu 6 lutego 2024 r. (sygn. akt III SA/Wa 1790/23) orzekł, że sam fakt wystąpienia przez organ skarbowy z żądaniem blokady rachunku nie upoważnia innego organu do automatycznego wykreślania przedsiębiorcy z rejestru VAT. Dlatego przed pozbawieniem go statusu czynnego podatnika VAT organ powinien z należytą starannością wykazać istnienie ku temu przesłanek.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Dziemianowicz-Bąk zdradza, kiedy to będzie możliwe

Minister pracy, rodziny i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, podczas rozmowy w programie "Graffiti", podkreśliła konieczność rozważenia skrócenia tygodnia pracy do czterech dni. Argumentuje, że Polacy potrzebują więcej czasu na życie, przyjaźń i miłość, a nie tylko na pracę.

REKLAMA

Instytucja rodzicielstwa zastępczego - na czym polega, dlaczego jest tak mało znana?

Instytucja rodzicielstwa zastępczego (pieczy zastępczej) jest dość mało znana, dwie trzecie polskiego społeczeństwa nigdy nie spotkało się z tym pojęciem. Główną przeszkodą w rozwoju rodzicielstwa zastępczego w naszym kraju jest ogromna odpowiedzialność spoczywająca na rodzicach zastępczych.

Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt zmian

Sąd nie zawsze orzeknie przepadek pojazdu nietrzeźwego kierowcy. Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt nowelizacji Kodeksu karnego został opublikowany w RCL.

Zmiany w testamentach 2024 - będzie testament w formie nagrania wideo, nowy testament wojskowy i co jeszcze?

Zmiany w testamentach w 2024 roku przewidują nowy testament w formie nagrania wideo (testament audiowizualny) i nowy testament wojskowy. Będą większe wymagania dla sporządzenia testamentu ustnego. Likwiduje się testament podróżny i wydłuża katalog osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Zmiany w prawie spadkowym. Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami w prawie spadkowym. Zmiany te obejmują m.in. przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu podmiotów, które nie mogą być świadkami testamentu.

REKLAMA

Ważna wiadomość dla kredytobiorców. Chodzi o wakacje kredytowe

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych nie zgłosiła poprawek do ustawy o wakacjach kredytowych. Teraz trafi ona pod obrady Senatu. Według Ministerstwa Finansów, z wakacji kredytowych na zasadach opisanych w ustawie będzie mogło skorzystać 562 tys. kredytobiorców, podczas gdy kredytów w Polsce jest prawie 2 mln.

WOS w klasach pierwszych w roku szkolnym 2024/2025. Jest wniosek ZNP

ZNP zwrócił się do MEN o przywrócenie WOS-u w klasach pierwszych w roku szkolnym 2024/2025. W związku z zapowiedzią likwidacji przedmiotu historia i teraźniejszość ZNP zaproponował przywrócenie wiedzy o społeczeństwie w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Związkowcy obawiają się, że bez tego nauczyciele mogą tracić zatrudnienie.

REKLAMA